Strona główna Budowanie Dachy Dachówki ceramiczne czy dachówki betonowe?

Dachówki ceramiczne czy dachówki betonowe?

poniedziałek, 28 marca 2011 15:08

Dachówki cementowe czy dachówki ceramiczne?Coraz popularniejsze ze względu na niższą cenę dachówki cementowe, inaczej dachówki betonowe, stanowią alternatywę dla dachówek ceramicznych: karpiówek czy zakładkowych. Obydwa rodzaje pokryć dachowych z daleka są do siebie podobne, mają też zbliżoną trwałość. Skoro więc z daleka dachówki cementowe wyglądają jak ceramiczne i służyć będą prawie tyle samo lat, to czym się różnią dachówki ceramiczne od cementowych?

Surowiec

Dachówki ceramiczne produkuje się z wypalanej gliny, dachówki cementowe – z cementu i dobrego gatunkowo piasku, dwukrotnie malowane farba akrylową matową, półmatową lub połyskliwą. Ze względu na rodzaj użytego do produkcji surowca dachówki cementowe są lżejsze, a więc łatwiejsze w montażu i możliwe do zastosowania nawet na dachach o spadzie ponad 60 %, podczas gdy dachówki ceramiczne wymagają montażu na dachach mniej stromych, optymalny spad to 30 %. Ale w porównaniu z blachą obydwa rodzaje dachówek są ciężkie. Wymagają więc mocniejszej więźby. Ale to też ich zaleta – lepiej wytłumiają i trzymają ciepło.Dachówka ceramicznaDachówka ceramiczna

Kolory i podatność na zabrudzenia

Obydwa rodzaje dachówek barwione są w masie. To duża zaleta, bo nawet gdy dachówka odpryśnie lub się wyszczerbi, zachowa kolor. Z daleka szkody nie będą widoczne. Jeśli chodzi o podatność na zabrudzenia, wygrywają dachówki cementowe, które dzięki malowaniu mają gładszą, mniej porowatą powierzchnię i nie zatrzymują tyle zabrudzeń co chropowate dachówki ceramiczne.

Trwałość

Zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne służyć będą przez dziesięciolecia, ceramiczne nawet do 100 lat, ponieważ ceramika jest mniej nasiąkliwa oraz bardziej odporna na mrozy i uszkodzenia mechaniczne. Istnieje mniejsze ryzyko, że dachówki ceramiczne popękają i pokruszą się pod wpływem warunków atmosferycznych.Dachówka cementowaDachówka cementowa

Ceny dachówek

Dachówki cementowe to sposób na tanie pokrycie dachu imitujące oryginalne pokrycia ceramiczne. Kosztują w granicach 20–28 zł za m2. Miłośnicy prawdziwego zabytkowego piękna budynków z ceramicznym pokryciem dachu za dachówki ceramiczne zapłacą, w zależności od kształtu, wykroju oraz koloru dachówek, od 27 zł nawet do 65 zł za m2.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież