Strona główna Budowanie Dachy Jak ograniczyć koszt budowy dachu?

Jak ograniczyć koszt budowy dachu?

poniedziałek, 28 marca 2011 13:56

Ile kosztuje budowa dachu?Większość zamierzających zainwestować we własny dach nad głową zadaje sobie pytanie, ile kosztuje budowa domu i jak zminimalizować koszty tak, by mieściły się w ramach zaplanowanego budżetu. Ustalenie orientacyjnej ceny budowy domu możliwe jest już w momencie, gdy budynek jest projektowany przez architekta. Gdy idzie o tanią budowę dachu, obowiązuje jedna zasada: im mniej wymyślny kształt dachu, tym jego budowa tańsza.

Prosto = tanio

Jeśli budżet nie jest zbyt zasobny, lepiej wybrać projekt domu z jak najprostszym dachem. Więźby o niestandardowych kształtach są znacznie droższe i kosztowniejsze w pokryciu. Do najdroższych należą dachy wielopłaszczyznowe o różnych nachyleniach połaci, a także dachy z wszelkiego rodzaju oknami pionowymi, które choć stanowią efektowną ozdobę domu, są kosztowne w wykonaniu.

Prosty dach = mniejsze zużycie materiałów

Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym więcej materiałów zostanie zużyte na zbudowanie więźby i jej pokrycie. Każde załamanie, zmiana spadku płaszczyzny, pokrycia fragmentów dachu nad lukarnami (oknami pionowymi w dachu) wymagają precyzyjnego, a przez to trudniejszego i bardziej kosztownego, dopasowywania materiałów budowlanych, takich jak dachówki czy blachodachówki, kosze dachowe, wielokrotnie droższe specjalne dachówki do wykończenia otworów wentylacyjnych, spadów i kalenic z gąsiorami, a także materiały uszczelnieniowe itd.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież