Strona główna Budowanie Dachy Karpiówka - tradycyjna dachówka ceramiczna

Karpiówka - tradycyjna dachówka ceramiczna

poniedziałek, 28 marca 2011 13:06

Pokrycia dachowe z karpiówkiDach pokryty karpiówką układaną podwójnieKarpiówka, tradycyjna dachówka ceramiczna wytwarzana z wypalanej gliny, ceniona jest ze względu na jej unikalną estetykę, na myśl przywodzącą zabytkowe budowle z czerwonymi, spadzistymi dachami. Do jej zalet należy też trwałość i uniwersalność zastosowania w pokryciach dachów o niestandardowych, dekoracyjnych kształtach.

Na dachy o dużym spadzie

Dachówka ceramiczna typu karpiówka, w przeciwieństwie do ceramicznej dachówki zakładkowej, jest wąska i płaska. Karpiówki układa się płasko jedną obok drugiej, nakładając się na siebie ich końce. Niestety z powodu braku zakładek nie zachowuje odpowiedniej szczelności, gdy woda ścieka po niej zbyt wolno. Dlatego też dachówki ceramiczne typu karpiówka montuje się tylko na dachach o dużym spadzie, min. 30 %.

Więźba dachowa

Decyzję o wykonaniu pokrycia dachu z karpiówki podjąć trzeba już na etapie projektowania dachu. Poza odpowiednio stromym spadem karpiówka wymaga także odpowiedniej więźby, ponieważ karpiówka jest cięższa niż inne dachówki ceramiczne: dachówki zakładkowe.

Dachówka na dachy o wymyślnych kształtach

Niewielka szerokość karpiówki jest jej zaletą. Można bowiem układać ją nie tylko na dachach o prostej połaci, ale też na dachach o skomplikowanych, falujących kształtach, np. na wolim oku.

Dachy z karpiówki - estetyka

Ze względu na naturalny wygląd, kojarzący się z rustykalnym ciepłem, dachówki ceramiczne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Pośród nich pokrycia dachowe z karpiówki wyróżniają się szczególnie estetycznym wyglądem, ponieważ wąską dachówkę układać można w rozmaite wzory:

•    w tzw. koronkę (czyli w łuskę) – najszczelniejszy sposób pokrycia dachu, w którym na każdej łacie mocowane są dwa rzędy dachówek: podporowych i pokrywających; dachówki w rzędach wyższych i niższych przesunięte są względem siebie o pół długości,

•    podwójnie – mniej szczelne krycie; przy podwójnym kryciu karpiówką na każdej łacie znajdują się jeden rząd dachówek; rzędy niższe i wyższe przesunięte są względem siebie o pół szerokości.

Widoczne po ułożeniu na dachu części karpiówki mogą mieć rozmaite wykroje: półokrągły (najpopularniejszy), gotycki, wieżowy, prosty itd., oraz kolory. A więc dachy z karpiówki nie muszą być tradycyjnie czerwone. Mogą mieć barwę zieloną, brązową, antracytową, czarną itd.

Dachówki gatunki I i II

Producenci pokryć dachowych oferują dwa rodzaje karpiówek: gatunku I i gatunku II. Obydwa gatunki mają identyczną odporność, różnią się tylko współczynnikiem wichrowatości (gatunek II ma nieznacznie skrzywioną powierzchnię). Dachy z dachówki ceramicznej, także karpiówki, można wykonać w całości z elementów ceramicznych, ponieważ producenci pokryć dachowych oferują szeroki asortyment pomocniczy do wykańczania dachów: połówki dachówek, dachówki kalenicowe, dachówki okapowe, dachówki szczytowe oraz ceramiczne kosze dachowe.

Karpiówki a ceramiczne esówki i dachówki zakładkowe

Mimo niewątpliwych walorów estetycznych pokrycia dachowe z karpiówki mają też wady: są cięższe i mniej szczelne niż inne rodzaje dachówek ceramicznych. Obecnie częściej niż karpiówki stosuje się szczelniejsze i lżejsze, a także estetyczne, bo wykonane z gliny, holenderki (tzw. esówki) i dachówki zakładkowe.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież