Strona główna Budowanie Dachy Poddasze mieszkalne z widocznymi krokwiami

Poddasze mieszkalne z widocznymi krokwiami

środa, 15 grudnia 2010 14:35

Poddasze mieszkalne z widocznymi krokwiamiPoddasze mieszkalne z widocznymi krokwiamiNadają rustykalnego stylu, jeśli połączy się je z drewnianym wyposażeniem wnętrza. W zestawieniu z jasną kolorystyką, prostymi w formie meblami i otwartą przestrzenią potrafią wykreować bardzo nowoczesną aranżację. Odsłonięte krokwie, pomalowane na ciemny kolor, skontrastowane z białą farbą na ścianach, podkreślają skosy sufitu. Nie trzeba ich wstydliwie chować za meblościankami. Przecież to główny atut interesującej architektury poddasza. Lepiej zastanowić się, jak je wyeksponować. Ale by pozwolić sobie na tak efektowne uzupełnienie wystroju poddasza, trzeba najpierw zadbać o odpowiednią izolację cieplną dachu.

Odsłonięte krokwie

Zazwyczaj materiały ociepleniowe na więźbie dachowej mocuje się od wewnętrznej strony sztywnego poszycia, wypełniając przestrzenie między krokwiami. Gruba warstwa wełny mineralnej czy styropianu uniemożliwia odsłonięcie krokwi. Tak jest najłatwiej i najtaniej, ale gdy chodzi o efektownie podkreślone skosy poddasza, warto pomyśleć o rzadziej stosowanym rozwiązaniu: zamocowaniu materiałów izolacyjnych od zewnętrznej strony budynku, między sztywnym poszyciem a pokryciem dachowym.

Tu konieczne będzie użycie materiałów nieco droższych niż wełna mineralna i styropian: maty ze styroduru lub z poliuretanu PIR ułożonych na paroizolacyjnej folii wstępnego krycia. Są mniej nasiąkliwe, twardsze, bardziej odporne na obciążenie i mimo że cieńsze, wykazują lepszą termoizolacyjność niż styropian i wełna mineralna. Jeśli niewystarczająco ocieplą budynek (to szczególnie ważne w przypadku poddasza mieszkalnego!), między krokwiami, od strony wewnętrznej budynku, można ułożyć jeszcze jedną warstwę materiału izolacyjnego (wełny mineralnej, styropianu, poliuretanu PIR lub polistyrenu ekstrudowanego), a jego powierzchnię pokryć płytami gipsowo-włóknowymi lub gipsowo-kartonowymi. Powstanie wówczas skośny gipsowy sufit podwieszany z pięknymi drewnianymi belkami.

Mocowanie materiałów termoizolacyjnych między sztywnym poszyciem a pokryciem dachowym wymaga zdjęcia pokrycia, dlatego tak dużą ingerencję w konstrukcję izolacji cieplnej budynku lepiej zostawić do generalnego remontu dachu.

Atrapy krokwi i drewniane kanty

Nim remont dachu będzie konieczny, efekt skosów podkreślanych przez drewniane krokwie można osiągnąć, powiększając przekrój krokwi poprzez przymocowanie do nich krawędziaków. Drewniane krawędziaki imitujące krokwie przymocować można o belek tworzących więźbę kołkami lub kątownikami.

Kolejną metodą podkreślania skosów i ciekawego rozplanowania przestrzeni poddasza jest mocowanie listew z ciemnego drewna do krawędzi ukośnych ścian. Na białych ścianach zazwyczaj nic nie wisi, głębia i przestrzeń pomieszczenia zostaje w ten sposób zatracona. Drewniane listwy na krawędziach ukośnych ścian w efektowny sposób wyeksponują nietypową architekturę i dużą przestrzeń poddasza.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież