Strona główna Budowanie Dachy Pokrycia dachowe z blachodachówki - układanie na łatowaniu

Pokrycia dachowe z blachodachówki - układanie na łatowaniu

poniedziałek, 22 listopada 2010 15:32

BlachodachówkaŁatowanie, konstrukcję nośną utrzymującą pokrycie dachowe, wykonuje się z listew z drewna lub ocynkowanej stali. Mocuje się je na dachu uprzednio szczelnie zabezpieczonym 3 warstwami: folii paroizolacyjnej, ociepleniem ułożonym między krokwiami i znowu paroizolacyjną folią wstępnego krycia. Całe łatowanie musi być precyzyjnie ustawione za pomocą poziomicy. Odległości między kolejnymi łatami zależą od długości arkusza lub panelu blachodachówki. Wytyczne co do rozstawu łat podaje producent pokrycia dachowego w szczegółowych danych technicznych produktu.

Łatowanie drewniane. Tradycyjne łatowanie drewniane jest tańsze. Listwy impregnuje się dobrej jakości preparatem do drewna. Kontrłaty ustawia się i mocuje równolegle do krokwi, a do nich, prostopadle, gwoździami przybija się łaty. Pierwsza łata przy okapie dachu powinna być 15 mm wyższa od pozostałych.

Łatowanie stalowe. Jest droższe od konstrukcji drewnianych, ale bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nie trzeba stosować kontrłat, wystarczą same poziome łaty ze stali, przykręcane do dachu wkrętami. Stal na łatowanie nie wymaga impregnowania, ponieważ jest ocynkowana i nie ulegnie korozji. Stalowe łaty mają wywiercone otwory umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym.

Wkręty do mocowania blachy profilowanej

Blachodachówkę do łatowania przykręca się za pomocą tzw. wkrętów farmerskich wykonanych z ocynkowanej stali węglowej, wyposażonych w uszczelkę z tworzywa EPDM oraz kapturek maskujący dostępny w barwach zbliżonych do standardowych kolorów pokryć dachowych, np. zielony, wiśniowy, brązowy, ceglasty itp. Powinny mieć długość 35 mm (wkręca się je w dole fali blachy profilowej). Do łączenia blach ze sobą używa się wkrętów długości 20 mm (wkręca się je w górze fali blachy). Do mocowania blachy do rusztu stalowego stosuje się specjalne wkręty do stalowych elementów konstrukcyjnych. Na 1 m2 pokrycia dachowego potrzeba ok. 8 wkrętów.

Układanie blachodachówki

Blachodachówka w arkuszach. Arkusze blachodachówki układa się na zakład, zazębiając o siebie ich faliste krawędzie. Pod spodem powinna znaleźć się ta krawędź, w której wytłoczone są rowki kapilarne do odprowadzania wody, a z wierzchu – krawędź bez rowków. Montaż rozpoczyna się od okapu, czyli od dołu połaci dachu, od prawej strony, ponieważ rowki kapilarne znajdują się po lewej stronie blachodachówki i tam będzie się dokładać następny arkusz. Blachę mocuje się do łat wkrętami 35 mm w co drugim szeregu arkuszy, co drugą falę, w jej dolnej części stykającej się z rusztem. Na krawędziach dachu: przy kalenicy, na okapie i wzdłuż krawędzi bocznych, wkręty stosuje się w każdym szeregu dachówek. Oprócz tego wszystkie krawędzie dachu zakrywa się wiatrownicami, a kalenicę gąsiorami, mocowanymi za pomocą krótszych wkrętów 20 mm lub nitów zrywanych rozmieszczonych najwyżej co 30 cm, na zakład co najmniej 10 cm.

Blachodachówka w panelach. Profilowane panele blachodachówki układa się inaczej niż arkusze: od góry połaci dachu. Rozpoczyna się od ułożenia przedostatniego szeregu paneli przed kalenicą, czyli szczytem dachu. Za pomocą wkrętów 35 mm przytwierdza się tylko ich górną krawędź do łaty. Jako drugi układa się rząd paneli na kalenicy, mocuje się go przy górnych i przy dolnych krawędziach. Następnie pod dolną krawędź przedostatniego rzędu wsuwane są kolejne rzędy paneli. Łączy się je gwoździami dekarskimi w dolnej części fali. Miejsca łączeń zabezpiecza się uszczelniaczem.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież