Strona główna Budowanie Dachy Pokrycia dachowe z blachy płaskiej - układanie na rąbek stojący

Pokrycia dachowe z blachy płaskiej - układanie na rąbek stojący

piątek, 19 listopada 2010 17:26

Pokrycia dachowe z blachy płaskiejPokrycia dachowe z blachy płaskiej układa się inaczej niż pokrycia dachowe z blachodachówki, w panelach czy arkuszach, i blachy trapezowej (te montuje się na łatowaniu). Blachę płaską mocuje się na sztywnym poszyciu.

Sztywne poszycie - podkład pod blachę płaską

Sztywne poszycie wykonuje się z wodoodpornych płyt OSB lub szerokich desek drewnianych, które uprzednio zostały wysezonowane i solidnie zabezpieczone dobrej jakości impregnatami do drewna. Przybija się je do dachu prostopadle do krokwi, układając w mijankę, czyli tak, by krótsze krawędzie desek znajdowały się w połowie sąsiadującej deski. Dzięki temu konstrukcja zyskuje na stabilności i wytrzymałości.

Układanie blachy płaskiej

By wilgoć nie zniszczyła poszycia, z wierzchu należy zabezpieczyć je folią wstępnego krycia. Dopiero wówczas można rozpocząć układanie pokrycia dachowego z blachy. Arkusze blachy płaskiej na krawędziach zagina się pod kątem prostym tak, by potem, układając blachę na dachu, można było je ze sobą łączyć, zagniatając na tzw. rąbek stojący wysokości 2,5 cm. Montowanie blachy płaskiej rozpoczyna się od okapu dachu, czyli od dołu, układając arkusze dłuższymi krawędziami prostopadle do krawędzi okapu, a równolegle do kierunku spływania wody, przytwierdzając ją do poszycia uchwytami stałymi (gwoździami papiakami wbijanymi w poszycie na obszarzae 1–3 m w zależności od długości arkuszy) oraz uchwytami ruchomymi, które łączy się z zagiętymi w górę krawędziami arkuszy. Dłuższe krawędzie blachy zagniatane są maszynowo lub ręcznie na:

•    rąbek stojący pojedynczy (stosuje się na w pokryciach dachów o kącie nachylenia powyżej 25 stopni; wykonywany poprzez proste zagięcie złączonych krawędzi arkuszy blachy)
•    rąbek stojący pojedynczy kątowy (wykonuje się do na blaszanych pokryciach dachów o nachyleniu mniejszym niż 25 stopni, poprzez zagięcie pod kątem prostym wywiniętych, połączonych krawędzi arkuszy blachy; jest łatwiejszy w wykonaniu niż rąbek podwójny).
•    rąbek stojący podwójny (szczelniejszy; wykonuje się go w pokryciach dachów o kącie nachylenia mniejszym niż 25 stopni, gdzie potrzebna jest lepsza ochrona przed wnikaniem wilgoci pod pokrycie dachu; wykonuje się go poprzez wywinięcie i zagięcie złączonych krawędzi blachy)

Krótsze krawędzie arkuszy blachy zagniata się na rąbek leżący, czyli przylegający do płaszczyzny dachu, kierując jego krawędzie w dół. Dzięki temu spływająca woda nie będzie dostawać się pod pokrycie dachowe.

Stosowanie techniki łączenia blachy na rąbek stojący, z uchwytami ruchomymi, ma dużą zaletę: pozioma powierzchnia blachy nie zostaje przebita, pozostaje więc szczelna, a blacha może „pracować”, kurcząc się i rozszerzając pod wpływem zmian temperatur.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież