Strona główna Budowanie Elektryka Oświetlenie schodów zewnętrznych - wyłączniki zmierzchowe i czujniki ruchu

Oświetlenie schodów zewnętrznych - wyłączniki zmierzchowe i czujniki ruchu

czwartek, 17 marca 2011 16:16

Gwarancją bezpieczeństwa na schodach, szczególnie pokrytych lodem lub wodą, jest dobre oświetlenie stopni. Żarówka z jednym włącznikiem może nie wystarczyć, tym bardziej reflektorki halogenowe czy diody LED, które sprawdzają się jedynie wewnątrz domu.
Jeśli schody są długie, pomogą włączniki światła na dole i na górze schodów. Jednak szukanie ich po ciemku może okazać się kłopotliwe. Tu pomocne będą włączniki zmierzchowe oraz czujniki ruchu. Przy okazji pomogą oszczędzać energię elektryczną i zmniejszyć rachunki za prąd.

Wyłącznik zmierzchowyWyłączniki zmierzchowe

Włączniki zmierzchowe mają wbudowany czujnik światła, sterują oświetleniem w zależności od pory dnia: włączają światło, gdy zapada zmrok, a wyłączają o świecie. Droższe modele włączników zmierzchowych wyposażone w zegar pozwalają samodzielnie programować czas świecenia żarówki, w zależności od indywidualnych przyzwyczajeń domowników. Wyłączniki zmierzchowe kupuje się jako oddzielne urządzenia i wkręca podłącza do lamp. Tego samego urządzenia sterujące oświetleniem zastosować można z żarówkami i świetlówkami nad schodami i w oświetleniu ogrodu czy fasady budynku. Ceny wyłączników zmierzchowych wahają się od 50 zł za najprostsze modele nawet do 400 zł za modele z zegarem.

fot. włącznik zmierzchowy Legrand Plexo, cena: 291 zł

Plafon z czujnikiem ruchuCzujniki ruchu

Precyzyjne sterowanie oświetleniem schodów umożliwią także czujniki ruchu włączające światło w momencie wykrycia ruchu w okolicy schodów lub na terenie całej posesji w postaci estetycznych plafonów mocowanych do sufitu zadaszenia schodów lub małych urządzeń montowanych na ścianie. Dostępne są dwa rodzaje sterowników oświetlenia: mikrofalowe i na podczerwień. Mikrofalowe czujniki ruch wykrywają zmiany w odbijaniu fal przez przemieszczające się obiekty, czujniki na podczerwień włączają światło, wykrywając ciepło i prędkość ruchu przechodzących w polu aktywności czujnika osób. Lampy sterowane czujnikami ruchu pozostają włączone na czas zaprogramowany w urządzeniu. Ustalić go można samodzielnie na czas od kilku sekund do 5 minut. Spośród dostępnych rodzajów urządzeń sterujących oświetleniem wybrać można czujniki podłączane do lamp oraz lampy-plafony ze zintegrowanym urządzeniem sterującym, które wykrywa ruch w promieniu 360o.
Najtańsze plafony z czujnikami ruchu kupić można już za 50 zł, ceny droższych modeli sięgają 400 zł.

fot. plafon z mikrofalowym czujnikiem ruchu F&F, cena: 129 zł

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież