Strona główna Budowanie Ogrzewanie Ogrzewanie podłogowe: gdzie kłaść wodne, a gdzie elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe: gdzie kłaść wodne, a gdzie elektryczne?

poniedziałek, 14 marca 2011 12:52

Gdzie kłaść ogrzewanie podłogowe?Elektryczne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, których podłogi pokryte są materiałami, które nie trzymają ciepła, a więc wydają się zimne w dotyku.

Gdzie kłaść ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ułożyć można w każdym pomieszczeniu, którego posadzka wykonana jest z materiałów odpornych na wysokie temperatury i niewrażliwych na ich nagłe zmiany, np. gdy jest to posadzka z betonu, lub na podłogach dobrze zaizolowanych, np. w przypadku podłóg drewnianych konieczne jest pozostawienie dystansu ok. 5 cm między podłogą a podłogówką układaną bez wylewki.

Z czego wykonana ma być podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Aby ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, było wydajne i nie generowało wysokich kosztów, wymaga pokrycia podłogi materiałami dobrze przepuszczającymi ciepło, takimi jak terakota, kamień, beton (pod nimi układać można każdy rodzaj podłogówki: elektryczną i wodną) oraz panele podłogowe czy deska barlinecka (pod nimi układa się jedynie wodne ogrzewanie podłogowe). Wymaganie to wynika także ze względów bezpieczeństwa. Jeśli pokrycie podłogi izolowałoby pod podłogą ciepło wytwarzane przez instalację grzewczą, mogłoby doprowadzić do jej przegrzania i awarii.

Pod podłogi drewniane czy parkiety trójwarstwowe?

Z wyżej wymienionych względów ogrzewania podłogowego nie instaluje się pod drewnianymi parkietami – drewno izoluje termicznie, klepki są za grube, by dobrze oddawać ciepło. Ponadto drewno pracuje. Pod wpływem zmian wilgotności i temperatur kurczy się i rozszerza. Na podłogówce drewniane klepki zaczęłyby pękać i się rozchodzić. Problemu tego nie ma z deską barlinecką, która jest znacznie cieńsza od parkietu drewnianego, do tego ma, podobnie jak panele podłogowe, budowę trójwarstwową, dzięki czemu nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury. Nie mogą to jednak być zmiany nagłe, tak jak w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, a więc pod parkiety trójwarstwowe możliwe jest zainstalowanie jedynie podłogówki wodnej.

Ogrzewanie podłogowe na starej podłodze

Systemy ogrzewania podłogowego najlepiej montować w nowo budowanych domach, na zaizolowaną wylewkę, ale i w trakcie remontu starych pokryć podłogowych możliwe jest ułożenie podłogówki bez potrzeby zrywania starej podłogi, o ile jest wykonana z materiałów odpornych na nagłe zmiany temperatury, czyli np. z terakoty, płyt betonowych czy kamienia.

Ciepła podłoga i brak kaloryferów pod oknami to większy komfort mieszkania, zachęca do inwestowania w ogrzewanie podłogowe, ale decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, zanim jeszcze zostanie zainstalowane, rozważyć należy szereg czynników, np. ile energii elektrycznej potrzeba w domu z ogrzewaniem podłogowym, czy strop utrzyma ciężar betonowej wylewki do montażu ogrzewania, czy wybrany rodzaj pokrycia podłogi nadaje się do ogrzewania podłogowego itd.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież