Strona główna Budowanie Ogrzewanie Przed instalacją ogrzewania podłogowego

Przed instalacją ogrzewania podłogowego

poniedziałek, 14 marca 2011 14:28

Ogrzewanie podłogoweProjektowanie i instalowanie ogrzewania podłogowego wymaga wiedzy i doświadczenia, najlepiej poświadczonego certyfikatem jednego z producentów podłogowych systemów grzewczych.

Planowanie i instalacja ogrzewania podłogowego

Fachowy monter wybierze rodzaj ogrzewania i sposób jego montażu odpowiedni do rodzaju podłogi, planowanego jej pokrycia. Poprawnie ustali zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia, w którym instalowana będzie podłogówka, w zależności od jego wielkości, rozmieszczenia okien i wydajności izolacji budynku. Zaplanuje, jak będą biegły kable grzejne, na jakiej izolacji będą układane. Część producentów systemów ogrzewania podłogowego uzależnia udzielenie gwarancji od tego, czy jej instalacją zajmie się wykwalifikowany monter ogrzewania podłogowego.

Zaplanowana aranżacja wnętrza

Nim zamówi się usługę planowania i montażu ogrzewania podłogowego, należy ustalić, gdzie rozmieszczone będą stałe elementy zabudowy pomieszczeń, np. w łazience i toalecie: gdzie znajdzie się kabina prysznicowa lub wanna itd. Pod tymi elementami podłogówki się nie instaluje. Kable grzejne można za to ułożyć gęściej w okolicy okien, przez które do wnętrza domu napływają zimne masy powietrza – nim zdołają rozejść się po pokojach, opadając, zostaną ogrzane przez wydajniejszą w tym miejscu podłogówkę.

Pokrycie podłogi

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, trzeba wiedzieć, gdzie można kłaść podłogówkę wodną, a gdzie elektryczną. Elektryczne ogrzewanie podłogowe instalować można pod materiałami odpornymi na wahania temperatur i niską wilgotność, np. pod terakotą, kamieniem i płytami betonowymi. Z kolei wodne ogrzewanie podłogowe nie naraża podłogi na nagłe zmiany temperatur, dlatego można kłaść je pod odpornymi na odkształcenia panelami laminowanymi czy drewnianym parkietem trójwarstwowym, takim jak deska barlinecka. Niestety podłogówka wyklucza ułożenie pięknych parkietów drewnianych.

Potrzebna energia elektryczna

Jeśli wybrany został elektryczny system ogrzewania podłogowego i gdy już wiadomo, gdzie będą rozmieszczone stałe elementy zabudowy pomieszczeń, można ustalić powierzchnię, jaką zajmie podłogówka. Pozwoli to obliczyć, ile prądu konsumować będzie ogrzewanie podłogowe. Standardowe przyłącze elektryczne nie wystarczy dla podłogówki. Przed montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego pamiętać należy o zwiększeniu mocy przyłączeniowej w budynku. Każdy metr kwadratowy elektrycznego ogrzewania podłogowego obciąża instalację elektryczną o 120 W. Po obliczeniu, ile energii elektrycznej potrzeba w domu, wniosek o zwiększenie przyłącza zgłasza się do zakładu elektroenergetycznego dostarczającego prąd w okolicy.

Rodzaj posadzki i obciążenie stropu

W nowo budowanych budynkach, w których zainstalowany będzie system ogrzewania podłogowego, uwzględnić trzeba ciężar wylewki, w której zatapia się kable grzejne (wylewka ma ok. 5 cm grubości). W starych budynkach lepiej zastosować droższe, ale cieńsze i lżejsze maty grzejne. Nie wolno też zapominać, że podłogówka podwyższy poziom podłogi o kilkanaście centymetrów: o 5 cm wylewki oraz warstwę izolacji przy stropie, która może wynosić nawet 10 cm.

Poprawne wyliczenia są szczególnie ważne, gdy podłogówka będzie głównym źródłem ciepła w domu. Błędów w obliczeniach i wyborze rodzaju systemu grzewczego pomoże uniknąć konsultacja fachowego instalatora systemów ogrzewania podłogowego.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież