Strona główna Budowanie Schody Jakie schody metalowe wewnętrzne wybrać? Możliwości aranżacyjne schodów ze stali

Jakie schody metalowe wewnętrzne wybrać? Możliwości aranżacyjne schodów ze stali

środa, 27 kwietnia 2011 13:36

Schody metalowe wewnętrzneSchody metalowe wewnętrzne to jeden z gorętszych trendów we wnętrzach nowoczesnych. Surowe piękno połyskującej stali i oryginalne pochwyty aluminiowe na równi ze wszystkimi meblami i materiałami wnętrzarskimi kreują awangardowe aranżacje.

Montaż schodów metalowych

Schody metalowe montuje się w budynkach w stanie surowym, jeszcze niewykończonych, więc trzeba dobrze przemyśleć aranżację wnętrza i ustalić, na którą stronę pokoju mają wychodzić schody proste lub w którym kierunku mają skręcać schody zabiegowe i kręcone. Schody modułowe skręca się samodzielnie lub zamawia ekipę monterską. Są jednak mniej trwałe, bo z upływem czasu zaczynają się luzować. Najtrwalsze są schody spawane – te montować musi wykwalifikowana ekipa monterska.

Modułowe schody metalowe do samodzielnego montażu

Chcąc indywidualnie dopasować kształt i rozmiar schodów do przestrzeni, jaka została przeznaczona na schody w domu, wybrać można modułowe schody metalowe. Ceny tego typu schodów są zazwyczaj nieco wyższe niż gotowych schodów prostych, kręconych czy zabiegowych, ale oszczędności poczynić można na montażu, bowiem schody modułowe przeznaczone są do samodzielnego montażu. I co najważniejsze: sprawdzą się w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach. Nie robi się ich na zamówienie, to kolejna oszczędność. A do nietypowych wysokości pomieszczeń, niestandardowych kształtów otworów w stropie oraz indywidualnych preferencji co do kierunku skręcania klatki schodowej dostosować je można, kompletując odpowiednie elementy zestawu modułowego. W tym schody metalowe są lepsze od mniej ustawnych schodów drewnianych na beton. Schody metalowe są przy tym lekkie i ich montaż nie sprawia większych kłopotów. Problemem może być tylko luzowanie się konstrukcji.

Metalowe schody kręcone i kacze

Zazwyczaj, gdy poddasze przekształcane jest w pomieszczenie użytkowe, trudno wygospodarować dużo miejsca na klatkę schodową. W takim wypadku oraz we wszystkich niewielkich pomieszczeniach lepiej zrezygnować ze schodów prostych i zabiegowych na rzecz schodów kręconych o średnicy 120 stopni lub mniejszej (węższe schody robi się na zamówienie); w bardzo małych pokojach – na rzecz schodów kaczych. Schody metalowe kręcone spiralnie wyglądają bardzo nowocześnie, ale niestety mają wadę: stal nie jest materiałem sprężystym, jak np. drewno – schodzenie po twardych schodach metalowych kręconych może być niekomfortowe. To samo dotyczy równie awangardowych schodów szklanych.

Wykończenie schodów metalowych

Schody metalowe wykonuje się z blachy stalowej. Jest wytrzymała i estetyczna, ale ma tez wady: źle wytłumia dźwięki, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Przed ześlizgiwaniem się stopy ze stopni zabezpiecza perforowanie lub ryflowanie antypoślizgowe. Stopnie mogą być też gładkie, ale jeśli w domu są dzieci, lepiej zainwestować w antypoślizgowe nakładki na schody, np. przezroczyste gumowe – wtedy schody metalowe zachowają swój nowoczesny wygląd. Stalowe stopnie i aluminiowe pochwyty maluje się lakierami, najczęściej w stonowanej kolorystyce. Dominują więc barwy czarna, grafitowa i szara, ale na zamówienie producenci oferują lakierowanie na dowolny kolor z palety RAL – łączy się to z dodatkowymi kosztami.

Schody metalowe - ceny

Ceny schodów metalowych wahają się od 2500 do 12000 zł i zależą od rodzaju konstrukcji klatki schodowej, szerokości stopni i sposobu montażu. Schody metalowe kręcone kosztują 4800–8000 zł, schody proste są znacznie tańsze: można je kupić już za 2500 zł. Trochę wyższa, ok. 3500 zł, jest cena schodów metalowych zabiegowych. Przeznaczone do samodzielnego montażu metalowe schody modułowe kosztują 7000–10500 zł.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież