Strona główna Budowanie Suche tynki Budowanie ścianki działowej z karton-gipsu krok po kroku

Budowanie ścianki działowej z karton-gipsu krok po kroku

czwartek, 24 lutego 2011 16:28

Budowanie ścianki działowej z płyt karton-gipsKrok 1. Wyznaczanie linii ściany

Miejsce, w którym przebiegać będzie ścianka działowa, wytyczyć można za pomocą najzwyklejszego sznurka. Najpierw na ścianach stycznych do ścianki działowej wyznacza się równe odległości od prostopadłej do nich ściany budynku, a następnie między tymi dwoma punktami na podłodze rozpina się sznurek i ołówkiem zaznacza linię prostą. Później oznakować należy miejsce, w którym znajdą się drzwi. Na koniec za pomocą poziomicy, pionu murarskiego i profilu przyłączeniowego do suchych tynków kreśli się na ścianach i suficie linie, wzdłuż których przebiegać będzie ściana.

Krok 2. Mocowanie profili poziomych i pionowych przyściennych

Podstawą stabilizującą konstrukcję ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych są profile UW. Mocuje się je do posadzki, ścian i stropu za pomocą dybli i kołków rozporowych. Otwory na mocowania wiercić należy maksymalnie co 1 m. To zapewni stabilność szkieletu ścianki działowej. Normy dźwiękoszczelności wymagają uszczelnienia przestrzeni między profilami poziomymi a podłogą oraz stropem. W tym celu profile UW podkleja się uszczelniającą taśmą piankową. Zamontowane profile UW stworzą ramę, w której umieszczane będą ruchome profile pionowe.

Krok 3. Wstawianie profili pionowych

Pionowe elementy szkieletu ścianki działowej to profile CW. Wsuwa się je w szynę, jaką tworzą profile UW. Powinny być 1–2,5 cm krótsze niż odległość między profilami poziomymi na posadzce i na stropie, by pracujący strop ich nie miażdżył. Po docięciu profili CW należy się upewnić, czy dobrze zazębiają się o profile poziome. Sprawdzić to można, mocno pociągając do siebie profil pionowy umieszczony  w ramie z profili poziomych. Rozstaw profili CW zależny jest od wymiarów płyt kartonowo-gipsowych, które zostaną użyte do budowy ścianki działowej oraz od tego, jak płyty zostaną ułożone. Płyty układane dłuższą krawędzią równolegle do profili CW zazwyczaj wymagają rozstawu profili co 60 cm, ponieważ standardowa szerokość płyt k-g to 120 cm – na jedną płytę przypadają 2 profile. Profili CW nie przykręca się do profili UW. Muszą być ruchome, by w trakcie mocowania suchych tynków możliwe było korygowanie ich położenia.

Krok 4. Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych po jednej stronie szkieletu

W pierwszej kolejności należy ustalić wysokość, jaką będzie miała ścianka działowa, i dociąć płyty kartonowo-gipsowe do pożądanego wymiaru. Jeśli płyty są krótsze niż wysokość ściany konieczne będzie sztukowanie suchych tynków. Ważne jest, aby płyty były o 2 cm krótsze niż wysokość pomieszczenia. Przerwy dylatacyjne (po 1 cm przy stropie i przy posadzce) pozwolą uniknąć pękania ściany, gdy pracujący strop będzie na nią napierać. W trakcie prac wykończeniowych zostaną wypełnione kitem. Układanie płyt k-g rozpoczyna się od ściany, jako pierwszą kładąc płytę pełnej szerokości 120 cm (taką szerokość mają standardowe suche tynki). Przykręca się je jedynie do profili pionowych oraz profilu poziomego przytwierdzonego do posadzki (nigdy do stropowego profilu UW – ze względu na to, że strop pracuje), w razie potrzeby korygując rozstaw pionowych elementów szkieletu. Ścianki działowe uzyskają pożądaną sztywność i nie będą pękać, jeśli wkręty mocujące płyty rozmieści się co 20 cm w przypadku jednowarstwowego pokrycia płytami k-g. Jeśli zastosowane mają być dwie warstwy płyt, w pierwszej i drugiej warstwie suche tynki mocuje się do szkieletu co 75 cm, z tym że na drugiej warstwie płyt miejsca mocowań przesuwa się o 60 cm w stosunku do warstwy pierwszej. Gdy ścianka działowa jest już obudowana z jednej strony, w środku szkieletu można umieścić przewody instalacji elektrycznej.

Krok 5. Materiały izolacyjne

Teraz wewnątrz szkieletu ścianki działowej umieścić można materiały izolacyjne. Mogą to być na przykład płyty z wełny mineralnej, które od skompresowanych mat wełnianych są o tyle wygodniejsze w montażu, że nie wymagają dodatkowych wieszaków zabezpieczających przed osunięciem się materiału izolacyjnego.

Krok 6. Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych z drugiej strony szkieletu

Układanie płyt z drugiej strony szkieletu ścianki działowej również rozpoczyna się od ściany, ale tym razem jako pierwszą przykręca się płytę o szerokości takiej jak rozstaw pionowych profili CW, a więc standardowo będzie to 60 cm. Następnych płyt nie trzeba już przycinać, powinny mieć po 120 cm szerokości.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 profile 2018-11-01 09:21
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież