Strona główna Budowanie Suche tynki Montaż suchych tynków na ścianach pionowych

Montaż suchych tynków na ścianach pionowych

środa, 17 listopada 2010 14:28
Budowanie - Suche tynki

Montaż suchych tynkówW nowych mieszkaniach przed ułożeniem płyt kartonowo-gipsowych lub gipsowo-włóknowych ściany należy oczyścić i zagruntować farbą gruntującą, która zneutralizuje chłonność ściany i polepszy jej przyczepność. Stare ściany, niegdyś gruntowane, wystarczy wyrównać i oczyścić. W czasie prac temperatura pomieszczenia musi być wyższa niż 10oC. Suche tynki na ścianach pionowych ułożyć można na dwa sposoby: na klej gipsowy i na stelażu. Skosy i sufity wymagają montażu suchych tynków na dodatkowych mocowaniach.

Montaż suchych tynków na klej gipsowy

Płyty kartonowo-gipsowe i gipsowo-włóknowe można bardzo szybko ułożyć na klej gipsowy, ale tylko jeśli są to ściany nieodchylone od pionu, niewymagające wyrównania. Płyty należy docinać do pożądanego wymiaru za pomocą ostrego noża, kładąc je na równym, twardym podłożu, tak, by ich nie uszkodzić. By zamocować suche tynki, na ścianę nanosi się klej gipsowy w porcjach o grubości 1,5 cm i średnicy 15 cm, rozmieszczonych co 20 cm (max. 30 cm, by płyty nie odpadały) i od razu nakłada się na niego płyty k-g lub g-w, zostawiając przy podłodze i suficie szczeliny dylatacyjne szerokości ok. 1 cm, które potem zostaną zaszpachlowane. Wypełnianie szczelin między płytami rozpocząć można dopiero, gdy klej gipsowy wyschnie i osiądzie. W przeciwnym razie na spoinach powstaną rysy, a płyta może się poluzować. W pierwszej kolejności łączenia płyt zakleja się samoprzylepną taśmą zbrojącą z włókna szklanego, a następnie szczeliny wypełnia się szpachlą gipsową, za pomocą szpachli zębatej. Gdy masa szpachlowa wyschnie, jej nierówności można wyszlifować. Ściana jest gotowa.

Montaż suchych tynków na stelażu

Ściany widocznie odchylone od pionu można wyrównać, obkładając je suchymi tynkami na stelażu z listew stalowych (grubość 5 cm) lub drewnianych (grubość 3 cm). Standardowe grubości płyt to od 9,5 mm do 12,5 mm, a więc mocowanie suchych tynków na stelażu pomniejszy pomieszczenie o 4–6,5 cm. Między dobrze wypoziomowanymi, przytwierdzonymi do ściany listwami można ułożyć matę z wełny mineralnej lub styropian, które wytłumią i docieplą pomieszczenie. Na tak przygotowaną konstrukcję kładzie się płyty kartonowo-gipsowe lub gipsowo-włóknowe, przytwierdzając je do stalowych lub drewnianych listew, używając wkrętów nierdzewnych. Na koniec szczeliny między płytami łączy się taśma zbrojoną, wypełnia szpachlówką gipsową do płyt k-g, a po wyschnięciu szlifuje.

Gruntowanie i malowanie suchych tynków

Przed malowaniem suche tynki należy zagruntować farbą gruntującą lub podkładem uniwersalnym (chyba że są to specjalne tynki oznaczone przez producenta jako przeznaczone do malowania bez gruntowania). Ten etap wykańczania ścian jest bardzo ważny, ponieważ płyty gipsowe są bardzo chłonne. Bez zagruntowania wierzchnia farba kryjąca rozprowadzi się po ścianie nierównomiernie, będą na niej widoczne smugi i prześwity gołej płyty gipsowej.

 

Komentarze  

 
0 #2 leszek 2012-09-30 20:21
Masz rację, jeśli ocieplisz styropianem a potem dasz płytę k-g , to styropian zatrzyma cała wilgoć w pomieszczeniu, a ściany muszą oddychać. Chyba, że masz porządną wentylacje.
Cytować
 
 
+4 #1 Jarosław 2012-09-23 06:39
Słyszałem że ja ociepli się mieszkanie od wewnątrz styropianem to skrapla się za nim woda i powstaje grzyb
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież