Strona główna Budowanie Suche tynki Przycinanie płyt z karton-gipsu - metoda, narzędzia

Przycinanie płyt z karton-gipsu - metoda, narzędzia

czwartek, 24 lutego 2011 17:47

Cięcie płyt z karton-gipsuCięcie płyt kartonowo-gipsowych nie wymaga pomocy fachowca. Uszkodzeniu płyty w czasie przycinania zapobiegnie stosowanie się do kilku prostych zasad, wykonanie trzech prostych kroków, takich jak zarysowanie linii na licu płyty, złamanie rdzenia gipsowego, przecięcie kartonu.

Cięcie suchych tynków

Płyta k-g powinna leżeć na płaskiej, stabilnej powierzchni, np. na podłodze, stroną licową do góry. Po wykonaniu dokładnych pomiarów za pomocą miarki lub kątownika zaznacza się punkty, przez które przebiegać będzie linia cięcia płyty. Następnie za pomocą sztywnego, idealnie prostego narzędzia (kątownika, liniału lub nawet zwykłego profilu przyłączeniowego do budowania ścianek z suchych tynków), ułożonego na linii cięcia, trasuje się bieg specjalnego noża do płyt k-g. Ostrze noża należy przyciskać do lica płyty na tyle mocno, by wbiło się w nią, tworząc głęboką rysę. Kolejny krok to złamanie gipsowego rdzenia płyty z zachowaniem szczególnej uwagi, by nie zerwać kartonu z nieprzeciętej jeszcze strony płyty. Po złamaniu rdzenia wystarczy delikatnie odciąć karton, a wystrzępione brzegi przeciętego karton-gipsu wyszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jakich narzędzi użyć do cięcia karton-gipsu?

 

Nóż do cięcia karton-gipsu Wolfcraft

Nóż do cięcia płyt z karton-gipsu Wolfcraft, cena: 20 zł

Nożyk ma wysuwane ostrze trapezowe. Jest bardzo wytrzymałe, odpowiednie do cięcia suchych tynków. Zaletą tego narzędzia jest możliwość wymiany ostrza na nowe. Obudowa noża wykonana jest z aluminium i tworzywa sztucznego w miejscu chwytu pokryta gumową powłoczką antypoślizgową.

 

Kątownik uniwersalny Wolfcraft, cena: 40 zł

Kątownik uniwersalny Wolfcraft

Kątownik uniwersalny przyda się przy większości prac wykończeniowych, także przy cięciu płyt z karton-gipsu. Za jego pomocą można wykonać pomiary, szybko wyznaczyć linie równoległe i kąty od 0 do 90o oraz zarysować okręgi, np. na puszki elektryczne, a także trasować nożyk tnący płytę. Wymiary kątownika: 200 x 300 mm.

 

Liniał do cięcia płyt z karton-gipsu Wolfcraft, cena: 120 zł

Liniał do karton-gipsu Wolfcraft

Liniał przeznaczony jest do błyskawicznego i precyzyjnego trasowania noża przy cięciu płyt z karton gipsu. Lecz nie tylko: służyć może także do zarysowywania linii cięcia na płytach laminowanych, OSB i wiórowych. To urządzenie wielofunkcyjne: aluminiowy liniał ma wbudowane: poziomicę (w pionie i poziomie) i kątownik. Długość liniału: 920 mm.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież