Strona główna Budowanie Suche tynki Sztukowanie suchych tynków

Sztukowanie suchych tynków

środa, 02 marca 2011 13:17

Sztukowanie suchych tynkówW trakcie montażu suchych tynków na ścianie lub budowania ścianki działowej okazać się może, że wysokość ściany jest większa niż długość płyt. Wówczas konieczne jest sztukowanie płyt z karton-gipsu. Nie jest to trudne. Aby suche tynki były trwałe i estetyczne, trzeba tylko pamiętać o dwóch zasadach:

1.    Sztukowane kawałki płyt k-g muszą mieć nie mniej niż 30 cm.

2.    Sztukówki mocuje się na przemian: raz u góry ściany, raz u dołu.

Ze względu na właściwości fizyczne suchych tynków szczególnie ważna jest zasada druga: nie montuje się na ścianie płyt krótszych niż 30 cm.

Wysokość ściany

Jeśli okaże się, że różnica między wysokością ściany a długością płyty jest mniejsza niż 30 cm, pełną płytę należy skrócić o odpowiednią długość, tak, aby sztukówka miała 30 cm lub więcej. Pamiętać należy przy tym, że cięcie płyt z karton-gipsu wykonywać należy trzystopniowo: poprzez zarysowanie lica płyty, złamanie jej i odcięcie kartonu.

Szerokość ściany

Zasada minimum 30 cm obowiązuje także w wypadkach, gdy szerokość ściany jest większa od łącznej szerokości montowanych na niej płyt gipsowych o mniej niż 30 cm. Wówczas zmniejszamy szerokość jednej z płyt, tak, aby sztukówka miała więcej niż 30 cm. Trzeba o tym pamiętać, budując ściankę działową, gdy ustala się rozstaw profili pionowych CW: ostatni profil przy ścianie budynku musi być od niej oddalony o minimum 30 cm, a dokładniej o tyle, jaka będzie szerokość sztukówki z płyty z karton-gipsu w tym miejscu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież