Strona główna Budowanie Suche tynki Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe

czwartek, 21 kwietnia 2011 12:45

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonoweKarton i gips są materiałami nasiąkliwymi – wchłaniają wodę i parę wodną, których pełno jest w łazienkach, kuchniach i na poddaszach. By zapobiec powstawaniu grzybów na ścianach, w tych pomieszczeniach konieczne jest stosowanie wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych impregnowanych środkami obniżającymi ich chłonność.

Płyty k-g do łazienki i kuchni

Płyty impregnowane przeznaczone są do użytku we wszystkich pomieszczeniach wentylowanych, w których gromadzi się duża ilość pary wodnej (wilgotność powietrza 70–85%), czyli w łazienkach, kuchniach i na poddaszach. Sprawdzają się jako okładziny ścienne i sufitowe, materiały do budowy ścianek działowych lub obudów brodzików lub stelaży podwieszanych WC.

Montaż wodoodpornych suchych tynków

Impregnowane suche tynki mają taką samą budowę jak zwykłe płyty gipsowo-kartonowe (płyta gipsowa pokryta z obydwu stron kilkoma warstwami kartonu), z tym że tego rodzaju suche tynki impregnowane są środkami hydrofobowymi, które powodują, że materiały nasiąkliwe, jakimi są gips i karton, nie wchłaniają wody (maksymalnie 10%). Montaż płyt wodoodpornych nie różni się niczym od układania zwykłych płyt kartonowo-gipsowych: mocuje się je na stelażach z aluminiowych profili (nigdy bezpośrednio do ściany na klej). W miejscach, gdzie gromadzi się niewielka ilość pary wodnej, nie wymagają dodatkowej izolacji, ale już fragmenty ścian, na które bezpośrednio pryska woda, powinny być dodatkowo zabezpieczone. Można pokryć je materiałami wodoodpornymi, np. glazurą klejoną na wodoodporny klej lub wodoodporną farbą lateksową, albo pokryć płynna folią.

Zielone płyty gipsowo-kartonowe

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, sygnowane oznaczeniem „typ H2”, spełniają wymagania normy PN-EN 520:2006. Dla odróżnienia od zwykłych suchych tynków mają kolor zielony. Tego rodzaju płyty k-g mogą mieć właściwości wodoodporne (GKBI, mają niebieskie nadruki) lub wodoodporne i ognioodporne (GKFI, mają czerwone nadruki).

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież