Strona główna Budowanie Tarasy Jakie podkładki pod legary tarasu drewnianego?

Jakie podkładki pod legary tarasu drewnianego?

środa, 23 marca 2011 13:25

To, jakie podkładki pod legary zastosować, zależy od podłoża, na jakim budowany jest taras. Beton czy tłuczeń kamienny w różnym stopniu pozwalają poziomować legary. A gdy idzie o stabilność konstrukcji oraz zapewnienie odpływu wody spod tarasu i cyrkulacji powietrza (by zwiększyć żywotność tarasu), precyzja jest najważniejsza.

Podłoże pod taras drewniany: beton lub tłuczeń

Beton pozwala najprecyzyjniej poziomować taras i można stosować na nim wszystkie rodzaje podkładek pod legary. Trzeba jednak pamiętać, że wylewka powinna być nachylona, aby umożliwić swobodny odpływ wody (różnica poziomów wylewki powinna wynosić 1–2 cm), a więc na betonowej wylewce poziomowanie tarasu będzie najważniejsze. Problemu z odpływem wody nie ma, gdy taras budowany jest tłuczniu kamiennym. Tu jednak trudniej o wypoziomowanie tarasu. W takiej sytuacji sprawdzą się precyzyjne wsporniki pod legary z tworzywa sztucznego.

Rodzaje podkładek pod legary tarasowe

 

Wspornik pod legary tarasowefot. BuzonWsporniki pod legary z tworzywa sztucznego

Najprecyzyjniejsze poziomowanie tarasu umożliwiają wsporniki pod legary. Produkuje się je z polipropylenu. Można stosować je na każdym stabilnym podłożu. Poszczególne rodzaje wsporników pod legary mają różne wysokości, dodatkowo cześć z nich ma możliwość płynnej regulacji wysokości o kilka lub kilkadziesiąt milimetrów. Dokupić można do nich nakładki, które mają dodatkową opcję: możliwość regulacji kąta nachylenia wspornika (do 15 stopni). Sprawdzą się nawet na bardzo nierównych powierzchniach. Do legarów tarasowych przykręca się je śrubami stalowymi. Są znacznie droższe niż powszechnie stosowane podkładki gumowe i kliny z polipropylenu, jednak umożliwiają najprecyzyjniejsze poziomowanie tarasu.

 

Podkładki gumowe pod legary tarasowefot. Spax-DPodkładki gumowe pod legary

Najpowszechniej stosowane do izolowania legarów od podłoża stosowane są podkładki gumowe. Mają różne grubości: od 3 do 10 mm. Układać je można na każdej powierzchni. Guma jest nienasiąkliwa, a do tego amortyzuje i wytłumia konstrukcję tarasu. Stuki i odgłosy kroków na tarasie na legarach z podkładkami gumowymi będą mniej słyszalne.

 

Podkładki drewniane pod legary

Legary tarasowe zdystansować od podłoża można także za pomocą podkładek drewnianych wykonanych ze ścinków legarów. Stosować je jednak można tylko na równym podłożu, czyli na betonie. Przykleja się je zarówno do podłoża, jak i do legarów klejem montażowym poliuretanowym (przeznaczonym do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków).

 

Kliny pod legary tarasowefot. KnudsenKliny z tworzywa sztucznego

Jako podkładki pod legary tarasu zastosować można także kliny do budowania stelaży drewnianych w systemie Knudsen. Stosowane mogą być jedynie na równym podłożu, najlepiej na betonie. Wykonane są z tworzywa sztucznego, do legarów przykręca się je śrubami stalowymi. Przekrój wzdłużny klinu Knudsen ma kształt trójkąta. Każdy klin ma wystające ząbki i wgłębienia. Wsporniki konstrukcji drewnianych buduje się z dwóch klinów ułożonych jeden na drugim. Dzięki ząbkom i wgłębieniom nie przesuną się ani wzdłuż, ani w poprzek siebie. Wysokość wspornika z klinów reguluje się przez przekładanie klinów względem siebie o kilka ząbków niżej lub wyżej.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież