Strona główna Budowanie Tarasy Renowacja tarasu z desek ryflowanych

Renowacja tarasu z desek ryflowanych

wtorek, 22 marca 2011 13:47

Renowacja tarasu drewnianegoCzyszczenie i impregnację tarasu drewnianego powtarzać należy raz do roku, na wiosnę. Jeśli zostało to zaniedbane, już po 2–3 latach pod wpływem wilgoci i promieniowania UV taras szarzeje. Choć pod wpływem tego procesu taras nie niszczy się trwale, to jednak wygląda to bardzo nieestetycznie. Konieczna jest renowacja tarasu przy pomocy środków chemicznych.

Jak odnowić taras?

Renowacja drewnianego tarasu nie jest trudna, można dokonać jej samodzielnie. Na prace konserwatorskie należy wybrać porę niedeszczową, ponieważ między kolejnymi etapami renowacji taras będzie musiał schnąć. Renowacja drewnianych desek wedle poniższych instrukcji, jak szorować, czyścić chemicznie i olejować, pozwoli odzyskać wygląd tarasu taki, jak tuż po ułożeniu.

Czyszczenie tarasu

W pierwszej kolejności taras należy dokładnie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń: piachu, pyłu, odstających drzazg. Większe zabrudzenia usunie miotła, mniejsze – karcher lub szczotka druciana. Ryflowane deski tarasowe sprawiają kłopot, ponieważ w ich rowkach zatrzymuje się najwięcej zanieczyszczeń. Tu pomoże tylko szczotka druciana i precyzja z szczotkowaniu wzdłuż słoi drewna. Na koniec taras należy zwilżyć wodą.

Czyszczenie chemiczne

Po czyszczeniu mechanicznych taras jest nadal wypłowiały. Czas na czyszczenie chemiczne. Na zwilżone deski krótkowłosą, twardą szczotką nanosi się preparat do czyszczenia tarasów drewnianych (produkują go m.in. firmy Flügger, Rustin’s, iClean, Karcher). Usunie brud, tłuszcz, glony i pleśnie, a także przywróci naturalny kolor drewna. Po ok. 20 min spłukuje się go dużą ilością wody.

Olejowanie

Po czyszczeniu chemicznym schnięcie drewna trwa co najmniej 1 dobę, a że w trakcie olejowania taras musi być suchy, lepiej odczekać 2 doby. Po upewnieniu się, że powierzchnia jest czysta i sucha, taras olejuje się, stosując olej do tarasów drewnianych. Tylko taki olej zapewni optymalną impregnacje i zabezpieczenie drewna przed biologicznym niszczeniem: stanowić będzie ochronę przed wodą, promieniami UV, glonami oraz tworzeniem się tłustych plam. Olej do tarasów drewnianych nakłada się gęstym pędzlem krótkowłosym, dokładnie wcierając w powierzchnię drewna. Po takich zabiegach olej powinien tworzyć cienką warstewkę na deskach i powoli wsiąkać w drewno. Po wyschnięciu zmatowieje, a drewniany taras po renowacji wyglądać będzie jak nowy.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież