Strona główna Budowanie Wentylacja ABC zdrowej wentylacji mieszkania: wentylacja naturalna

ABC zdrowej wentylacji mieszkania: wentylacja naturalna

czwartek, 14 października 2010 14:47
Budowanie - Wentylacja

Wentylacja naturalnaAż 85% życia spędzasz w pomieszczeniach zamkniętych. Powietrze, jakim w nich oddychasz, ma wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie psychiczne. Formę pozwala zachować stabilna temperatura (19–22oC) i stała wilgotność powietrza (40–60%), ale nawet najlepsze grzejniki i nawilżacze nie zapewnią optymalnych warunków mieszkalnych, jeśli nie zadbasz o efektywną wentylację.

Wentylacja naturalna (tzw. grawitacyjna)

Wentylacja naturalna stosowana jest w budownictwie od wieków. Dzięki systemowi otworów i kanałów wentylacyjnych zimne i ciepłe masy powietrza w sposób naturalny nieustannie cyrkulują: ciepłe uchodzą z pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjne, zimne napływają przez celowo zachowane nieszczelności w oknach i drzwiach.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie, by mogła zachodzić w nim wentylacja naturalna?

W najmniej zanieczyszczonych pokojach, m.in. w salonie i sypialni, nie powinno być okienek kanałów wentylacyjnych, by nie ściągały mas bardziej zanieczyszczonego powietrza z innych pomieszczeń. Za to konieczne jest, by w tych pokojach skrzydła drzwi były podcięte, a okna nie były w pełni szczelne – dzięki temu czyste, zimne powietrze dostanie się do wnętrza mieszkania i będzie mogło swobodnie przepłynąć do dalszych pomieszczeń.

Otwory kanałów wentylacyjnych ulokowane są w pomieszczeniach najbrudniejszych, wymagających najefektywniejszej wymiany powietrza: w łazience i kuchni, gdzie zbiera się najwięcej pary wodnej i osadza się najwięcej tłuszczu. Okna w tych pomieszczeniach także nie powinny być w pełni szczelne, a ich drzwi obligatoryjnie muszą mieć wmontowaną kratkę wentylacyjną – by zużyte powietrze płynące ciągiem z innych pokoi mogło swobodnie ujść przez otwory wentylacyjne.

Celowo zachowywane nieszczelności

Celowe zachowywanie nieszczelności pomieszczeń w systemach wentylacji naturalnej realizowane jest jednocześnie na cztery sposoby, a mianowicie poprzez:

•    kratki wentylacyjne pod sufitem. W kuchni i łazience powinno znajdować się po jednej kratce o standardowych wymiarach 14 x 14 cm (takich jak średnica kanału wentylacyjnego). W kuchni dodatkowo powinien znajdować się okap;

•    otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki, toalety i kuchni znajdujące się u dołu skrzydła drzwi. Mogą mieć dowolną formę: prostokątnej kratki lub okrągłych otworów; najważniejsze, by łączna powierzchnia otworów w drzwiach miała nie mniej niż 220 cm2;

•    podcięcia drzwi wewnętrznych o powierzchni min. 80 cm2. Innymi słowy: każde drzwi w mieszkaniu powinny być zawieszone 1 cm nad podłogą;

•    rozszczelnienia ram okiennych. Szczelne okna nie mogą być stosowane w budynkach z systemem wentylacji grawitacyjnej. Przy zakupie okien należy się dowiedzieć, czy okno ma możliwość rozszczelnienia. Problem pojawia się w momencie, gdy budynek stoi w hałaśliwej okolicy, a okna mieszkania wychodzą na północ, ponieważ rozszczelnione okna nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej i termicznej;

•    wentylację naturalną wspomagają wentylatory elektryczne. Z pewnością powinny zostać zamontowane w wilgotnych pomieszczeniach o kubaturze mniejszej niż 6,5 m3, z dużą wanną lub prysznicem, aby zapobiegać zaleganiu pary wodnej i powstawaniu grzybów.

Wentylacja naturalna jest najtańszą metodą zachowywania higieny powietrza w budynkach.

Przeczytaj, jakie zagrożenia stwarza montownie okien PCV bez dodatkowych systemów wentylacji.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież