Strona główna Budowanie Wentylacja Ekologiczny filtr powietrza - nowoczesny dizajn

Ekologiczny filtr powietrza - nowoczesny dizajn

czwartek, 25 listopada 2010 13:12

Ekologiczny filtr powietrza AndreaW pomieszczeniach trudnych do wietrzenia i wszędzie tam, gdzie spędzasz większość dnia, używaj filtrów powietrza: filtrów węglowych lub HEPA (ang. high efficiency particulate air filter). Pochłaniają kurz, komórki pierwotniaków, grzybów, bakterii i wirusów, jednak niezbyt dobrze radzą sobie z neutralizowaniem szkodliwych gazów, np. formaldehydu. Gazy te wydzielane są przez farbę ścienną, dywany, tkaniny zasłon i obić mebli. Nawet wietrzenie pomieszczeń i pielęgnowanie roślin doniczkowych filtrujących powietrze nie jest w stanie ich zneutralizować. By optymalnie oczyścić powietrze w domu o powierzchni 420 m2, potrzeba aż 70 średniej wielkości roślin liściastych. Przecież to niemożliwe, by pielęgnować taką dżunglę w domu! Co robić?

Ekologiczny filtr powietrza

Odpowiedź znalazł zespół amerykańskich naukowców, opracowując w pełni ekologiczny filtr powietrza Andrea. Filtr ten jest skuteczniejszy w usuwaniu szkodliwych gazów o 4400% od filtrów węglowych i HEPA oraz o 1000% od roślin doniczkowych. Pod kopułą urządzenia sadzi się dowolną roślinę doniczkową, która w sposób naturalny, dzięki specjalnej konstrukcji filtru, o 360% efektywniej filtruje powietrze niż stojąca luzem roślina.

Jak to działa?

Filtrowanie odbywa się w dwufazowo: przez roślinę i wilgotną ziemię. Wewnątrz filtru, w zwykłej ziemi sadzi się dowolną roślinę. Ultra cichy wentylator nawiewa zanieczyszczone powietrze do wnętrza pojemnika, gdzie liście rośliny wchłaniają toksyny i degradują je, przy okazji produkując tlen. Następnie poprzez system korzeni toksyny dalej filtrowane są przez ziemię i wodę. Na koniec czyste powietrze o optymalnej wilgotności wywiewane jest z powrotem do pomieszczenia.

Ekologia

Roślina w filtrze żyje tak jak w zwykłej doniczce – rośnie w ziemi, pobiera wodę, rozwija się, zachodzą w niej wszystkie naturalne procesy metaboliczne. Naturalne filtrowanie powietrza nie generuje zanieczyszczeń do atmosfery. Silnik napędzający wentylator pobiera bardzo niewiele energii i niemal nie generuje kosztów. Nie musisz kupować wymiennych wkładów czyszczących. Wystarczy, że regularnie napełniasz zbiornik na wodę w filtrze.Działanie ekologicznego filtru powietrza Andrea

Gdzie używać?

Żyjący filtr powietrza jest bezpieczny. Możesz używać go wszędzie, nawet w pokoju dziecka lub w sypialni, w czasie snu. Szczególnie zaleca się podłączanie go w pomieszczeniach, gdzie przez długi czas przebywa wiele osób lub które trudno przewietrzyć i powietrze w nich stoi, kumulując szkodliwe gazy, np. w biurze, by dotleniony mózg lepiej pracował. Musisz tylko pamiętać, że tego rodzaju filtr powietrza pochłania jedynie szkodliwe gazy. Nie likwiduje kurzu i drobnoustrojów. Dlatego w pokoju alergika konieczne może okazać się stosowanie także tradycyjnych filtrów HEPA.

Nowoczesny design

Andrea to nie tylko zaawansowana technologia, ale i nowoczesny dizajn. Ma kształt kosmicznej kapsuły, dobrze komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami pomieszczeń. By dostarczyć zamkniętej wewnątrz roślinie światła, jest w połowie przezroczysty. Dzięki temu liście stanowią efektowny, naturalny dodatek do wystroju wnętrza. Żyjący filtr zaprojektował francuski projektant Mathieu Lehanneur we współpracy z paryskim eksperymentalnym laboratorium sztuki Le Laboratoire.

Lepiej niż NASA

Żyjący filtr skonstruował w 2007 r. harwardzki profesor David Edwards we współpracy z laboratoriami RTP. Prześcignął tym naukowców z NASA, którzy już od połowy lat osiemdziesiątych usiłowali skonstruować filtr wykorzystujący procesy biochemiczne zachodzące w naturze. Prototyp żyjącego filtru zdobył szereg prestiżowych nagród w dziedzinie nauki i dizajnu.

Gdzie kupić? Ile kosztuje?

Żyjący filtr nie trafił jeszcze na polski rynek. Możesz go zamówić za cenę ok. 580 zł w jednym z czternastu sklepów internetowych w Wielkiej Brytanii, Francji i USA. Lista sklepów dostępna jest na stronie producenta żyjącego filtru: www.andreaair.com.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież