Strona główna Budowanie Wentylacja Rekuperacja - energooszczędna wentylacja domu

Rekuperacja - energooszczędna wentylacja domu

środa, 24 listopada 2010 17:36

Rekuperacja - energooszczędna wentylacjaRekuperacja, energooszczędny system wentylacji domów, zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Ograniczenia techniczne, jakie spełniać musi budynek, w którym instaluje się system rekuperacji, i wysoka cena nie odstraszają kolejnych zwolenników, ponieważ w dłuższej perspektywie raz poniesiony duży wydatek zwróci się kilkukrotnie. Tłumaczymy, jak działa ekologiczny i energooszczędny system wentylacji – rekuperacja.

Jak działa system wentylacji rekuperacyjnej?

System rekuperacyjny wentyluje dom, zapewniając optymalny dla zdrowia mikroklimat, oraz odzyskuje średnio 70% energii cieplnej z wydalanego z budynku powietrza, odczuwalnie obniżając koszty ogrzewania domu. Latem, gdy na zewnątrz powietrze jest ciepłe, a w chłodnym wnętrzu budynku nie działają grzejniki, kompleksowa wentylacja energooszczędna chłodzi pobierane powietrze (poprzez GWC, o czym niżej). Zimą na odwrót: gdy na zewnątrz jest zimno, a w domu działa ogrzewanie, rekuperator ogrzewa powietrze nim trafi do pokoi. Rekuperacja działa automatycznie, wzbudza cyrkulację powietrza w zależności od wilgotności i temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na bieżąco usuwa z domu parę wodną (więc grzyby i pleśnie nie mogą się rozwijać), wydzielane przez tekstylia i farby ścienne szkodliwe gazy oraz unoszący się w powietrzu kurz. Tym sposobem powietrze w domu jest zawsze świeże, czyste i utrzymanie w optymalnej temperaturze.

Rekuperator

Serce instalacji, urządzenie zwane rekuperatorem, mechanicznie wymusza obieg powietrza w budynku, wywiewając zużyte powietrze na zewnątrz domu (wydalane wyrzutnią) i nawiewając świeże powietrze do środka budynku (pobierane przez czerpnię), które po domu rozprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi. Zanim powietrze trafi do środka lub zostanie wydalone na zewnątrz budynku, musi przejść przez rekuperator, który zawsze dąży do wyrównywania temperatur między przepływającymi przez niego masami powietrza. Tam odbywa się odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza zużytego i ogrzewanie świeżego powietrza z zewnątrz.

Kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne prowadzą od i do rekuperatora. Rozmieszczane są w domu tak, by ich wloty pobierały zużyte powietrze z pomieszczeń najcieplejszych i najbardziej zanieczyszczonych (kuchnia, łazienka), a ich wyloty dostarczały świeże, ogrzane masy powietrza do pokoi najczystszych (sypialnia, salon). Stamtąd, przez nieszczelności wewnątrz domu (głównie otwory drzwiowe), świeże powietrze płynie do innych pomieszczeń w domu, tych bardziej zanieczyszczonych (jak w tradycyjnej wentylacji naturalnej), gdzie z kolei na powrót wypompowywane jest na zewnątrz.

GWC - Gruntowy Wymiennik Ciepła

Zbilansowana mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna powinna być wyposażona w umieszczony pod ziemią Gruntowy Wymiennik Ciepła, który latem chłodzi nawiewane do domu powietrze, a zimą ogrzewa je ciepłem oddawanym przez ziemię. To dodatkowy czynnik podwyższający komfort mieszkania i obniżający koszty ogrzewania.

Rekuperacja - cena

Energooszczędna wentylacja to niemały wydatek. W zależności od sprawności rekuperatora system rekuperacyjny z montażem kosztuje 10–25 tys. Mimo wysokiej ceny jego instalacja jest nadal opłacalna: dzięki znacznemu obniżeniu wydatków na ogrzewanie i niskim kosztom eksploatacji pieniądze wydane na system energooszczędnej wentylacji zwrócą się w ciągu kilku lat, a w przyszłości będą na siebie zarabiać.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież