Strona główna Budowanie Wentylacja W jakich domach instalować rekuperację?

W jakich domach instalować rekuperację?

środa, 24 listopada 2010 17:45

Rekuperacja - gdzie instalować?System rekuperacyjny to spory wydatek (10–25 tys. zł). Duże nakłady finansowe na nowoczesną wentylację energooszczędną zwrócą się w ciągu kilku lat od budowy domu, ale nie można lekceważyć wymagań technicznych, jakie powinien spełniać budynek wentylowany za pomocą rekuperacji. A więc jakie warunki techniczne musi spełniać dom, w którym instalowany będzie system wentylacji rekuperacyjnej?

Domy nowe lub z nieużytkowanym poddaszem

Ze względu na konstrukcję systemu rekuperacyjnego może on być montowany jedynie w domach nowo budowanych lub tych z nieużytkowanym poddaszem, gdzie zmieści się rekuperator i cały system kanałów wentylacyjnych. Do tego dochodzi konieczność umieszczenia w ziemi Gruntowego Wymiennika Ciepła.

Domy pasywne i rozszczelnione

Systemy rekuperacyjne zaprojektowano do instalacji w domach pasywnych, czyli w pełni szczelnych. Rekuperacja stanowi w nich podstawowy system wentylacji: okna nie mają nawiewników, uszczelki okienne i drzwiowe powstrzymują przepływ powietrza z zewnątrz budynku do środka i nie ma kanałów wentylacyjnych niepołączonych z rekuperatorem, które niezależnie od rekuperacji odprowadzałyby zużyte powietrze. Jedyne nieszczelności w domu pasywnym to czerpnia i wyrzutnia rekuperatora. Pasywność domu to warunek konieczny do osiągnięcia energooszczędności, jaką obiecują producenci, przy czym sprawność rekuperatora musi wynosić co najmniej 70% (taki parametr sprawności mają rekuperatory przeciwprądowe). W domach rozszczelnionych (kanałami wentylacji spalinowej, np. do kominka czy pieca) wentylacja rekuperacyjna będzie mniej efektywna, a osiągnięte dzięki niej oszczędności mniejsze, ponieważ straty uciekającego przez nieszczelności ciepłego powietrza należy odrobić ogrzewaniem, a to kosztuje.

Czy się opłaca?

Powszechnie stosowane tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej zapewniają cyrkulację powietrza, ale przy okazji powodują straty energii cieplnej, co generuje duże nakłady finansowe na ogrzewanie budynku. Z kolei rekuperacja jest systemem precyzyjnym i efektywnym – odczuwalnie poprawia jakość powietrza w domu i znacznie obniża koszty ogrzewania. A przy tym konsumuje niewiele prądu. Wydatek na rekuperację zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat. Obecnie, gdy nowoczesne systemy wentylacji energooszczędnej i ekologicznej stają się coraz łatwiej dostępne, warto rozważyć, czy rekuperacja nie będzie najefektywniejszym rodzajem wentylacji w naszym nowym domu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież