Strona główna Ogród Oczka wodne Jak zapobiegać zielenieniu oczek wodnych?

Jak zapobiegać zielenieniu oczek wodnych?

czwartek, 14 kwietnia 2011 12:34

Jak zapobiegać zielenieniu oczka wodnego?W walce z glonami zazieleniającymi oczka wodne najważniejsza jest profilaktyka: ograniczanie dostępu do światła i substancji odżywczych. Bez światła i pożywki glony w oczku wodnym nie mogą się rozwijać, a więc woda w ogrodowym stawiku nie staje się mętna i zielona. Rozsądna profilaktyka pozwoli uniknąć konieczności zastosowania chemicznych preparatów na glony.

Gdzie założyć oczko wodne?

Skuteczna walka z glonami będzie możliwa, gdy oczko wodne zostanie założone w miejscu, gdzie przez większość dnia jest cień, np. od południowo-wschodniej strony ogrodu. Rano słońce zasili ozdobne rośliny wodne, a po południu cienie drzew osłonią stawik przed słońcem, uniemożliwiając niekontrolowane mnożenie się glonów. Ale nie można przesadzić z ograniczaniem dostępu do światła. Zakładanie oczka wodnego w miejscu na stałe pozbawionym światła nie jest dobrym pomysłem, bo w cieniu słabo rozwijają się nie tylko glony, ale też inne rośliny wodne.

Czyszczenie oczka wodnego

Wszelkie obumarłe liście, płatki kwiatów, martwe owady, małże czy ślimaki to materia organiczna, która opadnie na dno oczka wodnego i się rozłoży, tworząc idealną pożywkę nie tylko dla ozdobnych roślin wodnych, ale i dla glonów. Nie można więc dopuścić, by w stawiku zalegały organiczne śmieci. Gdy zauważone zostaną na powierzchni wody, trzeba je zebrać siatką na długim drążku. Nie ma obaw, że roślinom ozdobnym zabraknie pożywienia. Do wody i tak trafia masa materii organicznej, której nie zdołamy ani zebrać, ani zauważyć.

Rośliny wodne wypierające glony

Glony pływają pod wodą, więc dostęp do światła odgraniczyć im mogą rośliny o liściach pływających, pokrywających taflę wody. W oczkach często atakowanych przez glony warto zasadzić lilie wodne, grążele i rdesty. Rośliny o liściach pływających są pożyteczne, ale tylko wtedy, gdy sadzone są z umiarem. Jeśli pokryją całą powierzchnię ogrodowego stawiku, odbiorą światło nie tylko glonom, ale i wszystkim innym roślinom podwodnym, równowaga biologiczna stawiku zostanie zaburzona, rośliny zaczną obumierać i gnić, a oczko wodne zamieni się w bagienko. Za pomocą sekatora teleskopowego warto przycinać ich niszczejące liście, by zanadto się nie rozrosły. A o rośliny podwodne warto dbać, bo i one wypierają glony, konkurując z nimi o pożywkę z rozkładającej się na dnie stawiku materii organicznej. Moczarka kanadyjska, rdestnica i ramienica krucha są naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka w walce z glonami. Dobrym rozwiązaniem jest też obsadzenie brzegów zbiornika wodnego wysokimi roślinami, które odżywiać się będą tą samą rozłożoną materią organiczną co glony, a przy okazji ich wysokie liście trochę zacienią oczko.

Nie użyźniać ziemi w oczku wodnym

Ziemia w oczku wodnym nie może być nawożona, bo żyzna gleba to idealna pożywka dla flory wodnej i gwarancja pojawienia się kolejnej fali glonów. A więc ziemi do sadzenia roślin wodnych nie mieszamy z kompostem i obornikiem i dbamy o to, by do stawiku nie spływała deszczówka z żyzną ziemia ogrodową. Dlatego do założenia oczka wodnego warto wybrać miejsce na delikatnym podwyższeniu, a brzegi stawiku dokładnie obudować.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież