Strona główna Ogród Skalniaki Ziemia do roślin na skalniak

Ziemia do roślin na skalniak

czwartek, 27 stycznia 2011 17:16

Ziemia do roślin na skalniakObsadzając przydomowy skalniak, nie można zapominać, że rośliny skalne mają specyficzne potrzeby, inne niż pozostałe rodzaje roślinności. Zapraszając je do własnego ogrodu, trzeba stworzyć im warunki przypominające ich naturalne, górskie środowisko.

Odprowadzanie wilgoci

Rośliny skalne źle znoszą nadmiar wilgoci i mogą gnić, jeśli gleba, w której są sadzone, nie jest dobrze przepuszczalna. Optymalną przepuszczalność gleby zapewnią żwir i gruboziarnisty piach rzeczny dodane do mieszaniny uniwersalnej ziemi ogrodowej i torfu. Ważne są proporcje. Jeśli na skalniku sadzone będą rośliny wysokogórskie, np. szarotka alpejska, mieszanka do ich posadzenia powinna w połowie składać się ze żwiru i piachu, a w połowie z żyznej gleby. Jeśli ogródek skalny ma być obsadzony roślinami skalnymi z niższych partii gór, np. cyklamenem neapolitańskim, 3/4 mieszanki powinna stanowić żyzna gleba, a resztę piach ze żwirem.

pH gleby

Ważny dla rozwijania się roślin jest także odczyn gleby. Przed przystąpieniem do sadzenia roślin w ogródku skalnym należy zaplanować, gdzie będą rosły konkretne gatunki roślin (tu pod uwagę należy wziąć także stopień nasłonecznienia i wilgotność), zmierzyć pH gleby i przygotować dla roślin odpowiednią mieszankę ziemi. Jej odczyn można regulować za pomocą mieszanek odpowiednich skał i nawozów. Większość roślin na skalniaki preferuje gleby zasadowe, np. sasanka, cyklamen, szarotka, aster alpejski, gęsiówka kaukaska. Do mieszanek ziemi dla tych roślin warto dodać zmielonej kredy albo nawozu wapniowego, które zobojętnią nawet kwaśną ziemię. Ale niektóre rośliny na skalniaki, np. ramonda pirenejska, preferują gleby o odczynie obojętnym. Inne wolą glebę kwaśną, np. wrzos pospolity czy houstonia błękitna – dla tych roślin ziemię ogrodową dobrze jest zmieszać z kwaśnym torfem. Zestawy i przyrządy do mierzenia pH gleby, np. testy do gleby, kwasomierze glebowe i papierki lakmusowe, dostępne są w większości sklepów ogrodniczych, kosztują ok. 35 zł, można ich używać wielokrotnie, a pomiar zajmuje zaledwie kilka minut.

Warto zawczasu pomyśleć o potrzebach roślin do ogródka skalnego, zapewnić im dobry drenaż i dużą przepuszczalność gleby o odpowiednim pH, a zdrowe i odporne rośliny skalne staną się prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 profile 2018-10-31 20:42
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież