Strona główna Ogród Trawniki Przygotowanie ziemi pod trawnik krok po kroku

Przygotowanie ziemi pod trawnik krok po kroku

wtorek, 05 kwietnia 2011 15:34

Przygotowanie ziemi pod trawnikOdpowiednie przygotowanie gleby do sadzenia trawnika wpłynie na późniejszy jego wygląd. Jeśli trawnik ma tworzyć równy, zielony dywan, bez prześwitów ziemi i marniejących źdźbeł, warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na przygotowanie ziemi pod trawnik.

Oczyszczanie ziemi

Sadzenie trawnika da najlepsze efekty, gdy trawa zostanie posiana (lub rozwinięta z rolek) w ziemi uwolnionej od zanieczyszczeń, które znaleźć można w każdym niewypielęgnowanym ogrodzie: gruzu po budowie, kamieni, obumarłych liści, korzeni po wyciętych roślinach. Najłatwiej się ich pozbyć, grabiąc ziemię. Posłużą do tego celu wytrzymałe grabie metalowe.

Przekopywanie ziemi

Gleba, w którą trawa ma zapuścić korzenie, powinna być rozluźniona i urodzajna. By cieszyć się równomiernie zielonym terenem dookoła domu, zanim rozpocznie się siew trawy lub rozwijanie trawnika z rolki, ziemię trzeba użyźnić i przekopać. Warstwę nośną pod sadzenie trawnika najlepiej przygotowywać, gdy gleba jest delikatnie zwilżona po deszczu: nie za mokra (bo ziemia będzie kleista i bardzo ciężka) i nie za sucha (bo grudy ziemi będą trudne do rozbicia). Przekopywanie powinno objąć warstwę gleby na głębokość szpadla. Wykopaną ziemię obraca się jedynie częściowo, nie całkowicie do góry nogami, bo to grozi wydobyciem na powierzchnię nieurodzajnego podglebia, co da efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna, na przekopywaną glebę warto wysypać substrat, który poprawi strukturę podłoża (np. na  glebie średniej – mielony torf kwaśny, na glebie zwięzłej – piasek itd.) i przekopując, mieszać ziemię z substratem. Większe grudy ziemi należy rozbijać szpadlem i wyrywać znalezione korzenie chwastów. Następnie tak rozluźnioną glebę wyrównuje się za pomocą grabi metalowych.

Pochyłość terenu

Warto pamiętać, że im mniej pofałdowany teren w ogrodzie, tym łatwiej będzie kosić trawnik. Kształtowanie terenu pod trawnik zapobiegnie także zaleganiu wody. Dobrze, gdy murawa ma równomierny spadek w granicach od 3 do 20%. Delikatna pochyłość zapewni odpływ nadmiaru wody z trawnika. Jeśli teren w ogrodzie ma być płaski, w glebie słabo przepuszczalnej niezbędny będzie drenaż odwadniający. W przeciwnym razie na trawniku będzie zalegać woda, która może doprowadzić do gnicia roślin. W przekopanej, wyrównanej, oczyszczonej z gruzu i starych korzeni ziemi można już układać podziemne systemy nawadniające oraz instalację elektryczną. Gdy wszystkie instalacje będą już pod ziemią, glebę trzeba ubić. Profesjonalni ogrodnicy robią to za pomocą walca do trawy. Nie jest to jednak tani sprzęt i dla skromnych potrzeb przydomowego trawnika można go zastąpić szerokimi deskami przywiązanymi do butów.

Odchwaszczanie

Przygotowanie ziemi pod trawnik nie kończy się na walcowaniu. Przed siewem lub układaniem trawnika z rolki gleba musi się uleżeć i nabrać równowagi biologicznej. A więc zostawiamy ją odłogiem na co najmniej 3 tygodnie (dobrze, gdy jest to do 5 tygodni). W międzyczasie trzeba doglądać, czy nie pojawiają się w niej pędy chwastów, które należy natychmiast usuwać. Jeśli chwasty mimo to będą wygrywać, wytępi je opryskanie gleby preparatem chwastobójczym. Po odchwaszczaniu środkami chemicznymi ziemia odleżeć powinna tydzień, zanim zostanie użyźniona nawozem.

Nawożenie ziemi

Ziemia pod trawnik może być nawożona tydzień przed siewem lub układaniem trawnika z rolki. Do tego celu przeznaczone są specjalne mineralne nawozy do trawników. Przyśpieszają wzrost trawy, zapobiegają jej zachwaszczeniu, a przy okazji zapewniają murawie piękny, soczyście zielony kolor. Po tygodniu od nawożenia ziemia pod trawnik jest już gotowa do siewu.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież