Strona główna Ogród Trawniki Trawa z rolki - ekspresowe zakładanie trawnika krok po kroku

Trawa z rolki - ekspresowe zakładanie trawnika krok po kroku

wtorek, 12 kwietnia 2011 15:14

Trawa z rolkiNajlepszy sposób na ekspresowe zakładanie trawnika to trawnik z rolki. Układa się go w jeden dzień i pielęgnuje jak zwykłą trawę z siewu, a jego normalne użytkowanie rozpocząć można już po dwóch tygodniach. I, co najlepsze, zakładanie trawników z rolki możliwe jest nawet późną jesienią, kiedy zwykła trawa z siewu nie ma szans wyrosnąć. A jak założyć trawnik z rolki?

Wybór dobrej jakości trawy rolowanej

Dobrej jakości trawa w rolce tworzy jednolity, gęsty, zielony dywan: nie ma pożółkłych źdźbeł ani chwastów. Od spodu system korzeni jest gęsty i splątany, zwarty na tyle, by podnoszenie płatu za jeden brzeg nie powodowało odrywania się kępek trawy. W przypadku trawy hodowanej na folii korzenie są białe, w przypadku trawy zrywanej z ziemi – w kolorze gleby. Najlepszej jakości jest trawa hodowana na folii, ponieważ, w przeciwieństwie do trawy zrywanej z ziemi, jej system korzeni nie jest uszkodzony. Płaty trawnika dobrej jakości mają jednakowe wymiary.

Przygotowanie ziemi pod trawnik

Układanie darni z rolki poprzedzić musi przygotowanie ziemi pod trawnik: oczyszczenie gleby z kamieni i korzeni wyciętych roślin, przekopanie jej, ukształtowanie pochyłości, wyrównanie, odchwaszczanie i nawożenie. Ewentualnie także wykonanie drenażu odwadniającego, jeśli teren działki jest płaski, a ziemia w ogrodzie słabo przepuszczalna. Po tygodniu od zakończenia przygotowań czas na założenie trawnika. Lepiej dobrze przygotować się do układania płatów trawy – jeśli będą leżeć dłużej niż jeden dzień, zaczną obumierać.

Układanie trawnika z rolki

Przed rozłożeniem trawy z rolki przygotowaną ziemię należy podlać. Układanie płatów trawy najlepiej rozpocząć od obiektu wyznaczającego linię prostą: grodzenia działki, prostej ścieżki lub ściany domu. Płaty nie mogą na siebie zachodzić. Powinny leżeć jeden obok drugiego rozmieszczone w tzw. mijankę, czyli tak, by koniec jednego wypadał w połowie długości drugiego. Jeśli nieregularność linii wyznaczanej np. przez ogrodzenie sprawi, że w którymś miejscu płat trawnika z rolki zachodził będzie na ogrodzenie, zbędny fragment płatu wystarczy odciąć i docisnąć krawędź trawnika do ziemi. Gdy trawa rolowana została rozłożona, trzeba ją dobrze docisnąć do podłoża, wałując specjalnym wałem do trawy lub ugniatając poprzez chodzenie po murawie w butach z przywiązanymi szerokimi deskami. Na koniec konieczne jest obfite podlanie trawnika, by wspomóc go w ukorzenianiu się. Jeśli po wałowaniu i podlewaniu okaże się, że między płatami trawy z rolki zostały szpary, trzeba je wypełnić mieszanką substratu torfowego i nasion trawy. Pozwoli to uzyskać efekt jednolicie zielonego dywanu pięknej, zdrowej trawy.

Kiedy można zacząć chodzić po trawniku z rolki?

Ukorzenianie się zajmie trawie ok. tygodnia. W tym okresie darń podlewać trzeba codziennie. Po tygodniu częstotliwość nawadniania trawnika zmniejszyć można do podlewania raz na trzy dni. Sygnałem, że trawnik z rolki się ukorzenił, będą nowe, jasnozielone źdźbła trawy pojawiające się na całej powierzchni murawy. Nastąpi to po ok. dwóch tygodniach od założenia trawnika. Wówczas można już chodzić po trawie.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież