Strona główna Ogród Trawniki Zakładanie trawnika w ogrodzie z pagórkami i skarpami

Zakładanie trawnika w ogrodzie z pagórkami i skarpami

wtorek, 12 kwietnia 2011 16:21

Ogród z pagórkami i skarpamiZielone wzgórza jak z bajki, porośnięte zielonym dywanem wypielęgnowanej trawy, to marzenie niejednego posiadacza przydomowego ogrodu. By malownicze skarpy i trawiaste pagórki nie stały się utrapieniem ogrodnika, już na etapie kształtowania terenu pod ogród trzeba wiedzieć, jaki rodzaj trawnika zostanie założony, jak strome zbocze może porastać i ile wysiłku w jego pielęgnację chce się wkładać przez długie lata użytkowania ogrodu wokół domu.

Trawnik z siewu czy trawnik z rolki?

Kąt nachylenia wzniesienia nie jest obojętny dla zakładanego na nim trawnika. Strome zbocza nie służą trawnikowi z siewu. Posiane nasiona trawy, zanim wypuszczą pierwsze korzenie i pędy, mogą zostać wypłukane wraz z szybko spływającą po stromym wzniesieniu wodą, nawet jeśli przygotowanie ziemi pod trawnik i wykonanie drenażu odwadniającego zostaną przeprowadzone poprawnie. A po siewie trawnik nawadniać trzeba codziennie, więc nie da się tego uniknąć. Na skarpach i pagórkach lepsze będzie zakładanie trawnika z rolki, ponieważ szybko się ukorzenia – już po około tygodniu dość dobrze trzyma się gleby, a po 2 tygodniach można go normalnie użytkować. Prostokątne płaty trawnika z rolki układa się w tzw. mijankę, równolegle do spadku zbocza skarpy czy pagórka i przybija do ziemi drewnianymi kołkami.

Jak kosić trawę na wzniesieniu?

Koszenie trawnika na pagórkach o nachyleniu do 20% nie jest trudne. Można to robić zwykłą kosiarką trawnikową. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy wzniesienie jest strome: ma nachylenie powyżej 30%. Ale jest i rozwiązanie tego problemu: koszenie stromych wzniesień umożliwia użycie kosiarki poduszkowej, która poradzi sobie nawet ze skarpami o spadku do 60%.

Murki oporowe

Kolejny problem to stabilność skarpy. Trawa ma płytki system korzeni i nie zapobiegnie obsuwaniu się gruntu. Do kształtowania terenu pod ogród z malowniczymi wzniesieniami o zboczu powyżej 45% konieczne jest użycie murków oporowych.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież