Strona główna Ogród Ziemia ogrodowa Jak zmierzyć pH gleby?

Jak zmierzyć pH gleby?

czwartek, 27 stycznia 2011 16:40

Jak zmierzyć pH gleby?Przed zakładaniem ogrodu lub sadzeniem nowych roślin trzeba dowiedzieć się, jaki odczyn gleby preferują: kwaśny, obojętny czy zasadowy. Następnie należy sprawdzić, jakie jest pH ziemi, w której mają być zasadzone rośliny. Od pH gleby zależy to, w jakim stopniu rozpuszczą się w niej niezbędne roślinom do życia minerały i jak rośliny będą się rozwijać. Pomiary pH ziemi w ogrodzie warto prowadzić także w trakcie jego pielęgnacji, raz do roku, gdyż pod wpływem różnych czynników, m.in. nawozów i zwożonych do ogrodu skał i żwiru, odczyn gleby może ulec zmianie.

Skala pH

Skala pH

Skala pH przedstawiana jest za pomocą skali barw, którym przypisywane są odpowiednie wartości pH. To, jaki odczyn ma gleba, ocenić można po kolorze, na jaki zabarwiają się wskaźniki pH. Im bardziej zakwaszona gleba, tym ciemniejszy odcień czerwonego przybiera wskaźnik; im ciemniejszy odcień niebieskiego – tym bardziej gleba jest alkaliczna (czyli ma odczyn zasadowy). Jeśli wskaźnik nie zmienia koloru, odczyn gleby jest neutralny.

Jak zmierzyć pH gleby?

Sprawdzenie, jaki odczyn ma przygotowana pod uprawę roślin gleba, nie jest trudne. Wystarczy nabyć jeden z rodzajów pehametru: kwasomierz glebowy, test do gleby lub papierki lakmusowe, poświęcić na pomiar kilka minut, a pH ziemi w ogrodzie będzie znane.

Papierek lakmusowy

Pomiar za pomocą uniwersalnych papierków lakmusowych, niekiedy nazywanych papierkami wskaźnikowymi pH, jest najszybszym i najprostszym sposobem sprawdzania odczynu gleby. Do czystego, suchego naczynia należy wsypać grudkę ziemi z ogrodu, zalać ją wodą destylowaną i zamieszać. Następnie w takim roztworze moczy się papierek lakmusowy i przykleja go do ścianki naczynia. Po kilkudziesięciu sekundach zmieni kolor. Wtedy papierek można wyjąć i  porównać jego barwę z kolorową skalą pH na opakowaniu papierków. Uniwersalne papierki lakmusowe kupić można w aptekach oraz sklepach dla chemików. Ich cena to ok. 35 za dużą tubę lub rolkę, a najzwyklejsze żółte papierki w bloczkach kosztują zaledwie kilka złotych.

Kwasomierz glebowy

Kwasomierz glebowy nabyć można w większości sklepów ogrodniczych, kosztuje 20–35 zł. Jest wielorazowego użytku, a jego obsługa nie sprawia większych trudności. Wystarczy wsypać do zagłębienia w obudowie przyrządu grudkę ziemi i zalać ją dołączonym do zestawu płynem Heliga tak, aby zaczął wypływać do bocznego kanalika. Po 3 min. płyn zmieni kolor, który należy porównać z kolorową skalą na obudowie kwasomierza. Pomiar pH gleby za pomocą kwasomierza glebowego jest szybki i precyzyjny.

Test do gleby

W sklepach ogrodniczych można też kupić testy do gleby: łatwe w obsłudze zestawy do pomiaru odczynu ziemi, na które składają się zatykana korkiem probówka, buteleczka z wodą destylowaną i tabletki ze wskaźnikiem pH. Pomiar trwa ok. 5 min. W probówce umieszcza się grudkę ziemi, zalewa się ją wodą destylowaną, wrzuca 1 tabletkę pomiarową, zatyka korkiem i potrząsa kilkanaście sekund. Następnie probówkę trzeba odstawić w pozycji pionowej i odczekać aż do opadnięcia grudek ziemi i wyklarowania roztworu, który w międzyczasie zmienia kolor. Barwę roztworu należy porównać z kolorową skalą na opakowaniu. Testy do gleby kosztują ok. 30 zł i starczają na 8 pomiarów.

Opisane powyżej techniki pomiarowe nie są precyzyjne, mają dokładność 1 pH, ale na potrzeby przydomowego ogrodu są w zupełności wystarczające i pozwalają określić, jakie działania podjąć, by dostosować glebę do potrzeb roślin w ogrodzie.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież