Strona główna Ogród Ziemia ogrodowa Kształtowanie terenu pod ogród krok po kroku

Kształtowanie terenu pod ogród krok po kroku

wtorek, 12 kwietnia 2011 12:53

Kształtowanie terenu pod ogródNiezawodny sposób na piękny ogród to zainwestowanie nieco czasu i wysiłku w kształtowanie terenu pod przydomowy ogród. Ciekawy krajobraz z wersji mini, który zdobić będą skarpy, pagórki i dolinki, nie tylko urozmaici wygląd terenów zielonych wokół domu, ale sprawi, ze będą wyglądały na rozleglejsze. Jak założyć ogród pełen malowniczych wzniesień?

Ziemię na nasypy

Nie każdy materiał nadaje się do formowania pagórków i skarp w ogrodzie. Wzniesienia nie mogą się zapadać z upływem czasu. Na ich powierzchni nie może zbierać się woda. A więc przy budowie skarp i pagórków odpadają gleba urodzajna i gliniasta. Do tego celu najlepszy będzie materiał nieurodzajny, stały, który nie ulega rozkładowi i nie pęcznieje pod wpływem wody, a do tego działa jak drenaż odwadniający: gruz po budowie domu, nieurodzajne podglebie z wykopów pod fundamenty domu, pospółka lub tłuczeń kamienny. Pamiętać należy, że gruz jest mocno przepuszczalny i, ze względu na wysoką zawartość wapnia, z czasem zmienia pH gleby na coraz bardziej zasadowe. A więc na nasypach z gruzu budowlanego najlepiej sadzić rośliny odporne na suszę, tolerujące gleby wapienne. Idealnym rozwiązaniem jest założenie na takim nasypie skalniaka lub obsadzenie go roślinami skalnymi.

Zdejmowanie warstwy nośnej ziemi

W miejscach, gdzie usypane zostaną skarpy i pagórki, należy zdjąć warstwę urodzajnej ziemi. Nie powinna znaleźć się pod materiałem, z którego wykonany zostanie nasyp, ponieważ będzie się rozkładać i powodować zapadanie się wzniesienia. Nie będzie problemu z odróżnieniem gleby urodzajnej od nieurodzajnego podglebia. Ziemia urodzajna ma ciemniejszy kolor. Grubość jej warstwy różni się w zależności od rodzaju ziemi: na glebach piaszczystych wynosi 5 cm, na glebach gliniastych – do 30 cm. Zdjęta ziemia zostanie później użyta do obsypania gotowych wzniesień, przy czym konieczne będzie dokupienie sporej ilości humusu, bowiem powierzchnia nasypu jest większa niż powierzchnia płaskiego terenu. Pokrywa z urodzajnej ziemi wynosić powinna 30 cm.

Usypywanie nasypów

Gdy urodzajna gleba została już usunięta z miejsc przeznaczonych na skarpy i pagórki, można usypywać wzniesienia z nieurodzajnego materiału: mieszanin żwiru i piachu lub gruzu budowlanego. Do ustalenia kąta nachylenia wzniesień posłużą listwy i poziomica. Optymalny dla zdrowia roślin spadek terenu to od 3% wzwyż, ponieważ konieczne jest zapewnienie odpływu wody (zalegająca woda powoduje gnicie korzeni roślin).

Trawnik na wzniesieniu

Każdy ogrodnik wie, że im mniej pofałdowań terenu, tym łatwiej kosić trawę zwykłą kosiarką trawnikową. A więc jeżeli wzniesienia zostaną obsiane murawą, ich kąt nachylenia nie powinien przekraczać 20%. Jeżeli jednak przeważy chęć posiadania malowniczych skarp w ogrodzie, konieczny będzie zakup kosiarki poduszkowej – umożliwia bezproblemowe koszenie terenu o spadku do 60%. Budując stromą skarpę, nie wolno zapominać, że wzniesienia porośnięte trawą, o zboczach powyżej 45%, powinny być umocnione murkami oporowymi zapobiegającymi osuwaniu się ziemi ze skarpy.

Drzewa i krzewy

Skarpy i pagórki o dużych spadkach umocnić można, obsiewając je drzewami i krzewami – ich korzenie ustabilizują grunt. Tu jedno zastrzeżenie: z dużych spadków szybko odpływa woda, do tego gruz czy pospółka dobrze drenują ziemię. Skoro więc gleba na nasypach przesycha najbardziej, dobrze jest sadzić tam drzewa i krzewy odporne na suszę.

Ścieżki i mała architektura

Budowa altan i ścieżek na wzniesieniu rozpocząć się może dopiero po pół roku od usypania skarp i pagórków. Tyle czasu potrzebuje ziemia, by osiąść pod własnym ciężarem. Jeśli ścieżki i elementy małej architektury zostaną zbudowane za wcześnie, będą narażone na pękanie i łamanie po osunięciu się ziemi. Nie chcąc czekać na dokonanie się naturalnych procesów stabilizacji gruntu, można wezwać profesjonalną ekipę od zakładania ogrodów. Fachowi ogrodnicy dysponują zagęszczarkami, które ubiją i ustabilizują ziemię na tyle, by możliwe było budowanie ścieżek i altan na nasypie od razu po zakończeniu prac nad kształtowaniem terenu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież