Strona główna Remont Drzwi Drzwi harmonijkowe w domu - dzielenie pomieszczeń, wydzielanie szaf we wnęce

Drzwi harmonijkowe w domu - dzielenie pomieszczeń, wydzielanie szaf we wnęce

poniedziałek, 17 stycznia 2011 13:50

Drzwi harmonijkowe wewnętrzneOszczędność przestrzeni w małych pomieszczeniach, łatwy montaż i niska cena to główne zalety drzwi w systemie harmonijkowym. Bez większego kłopotu samodzielnie montuje się je w ościeżnicach drewnianych i metalowych. Można dzielić za ich pomocą pomieszczenia, a także wydzielać strefy użytkowe w większych pokojach oraz szafy z wnęk w przedpokoju i garderoby z sypialni. Drzwi harmonijkowe to jednej z bardziej uniwersalnych drzwi wewnętrznych.

Drzwi harmonijkowe - materiały i wykończenie

Tradycyjne rozwiązanie to drzwi harmonijkowe drewniane. Produkuje się je z paneli wykonanych z litego drewna: sosny, jesionu czy dębu. Lepsze gatunkowo panele drewniane są bezsęczne, widoczny jest na nich jedynie rysunek usłojenia. Dostępne są wersje z szybkami – zazwyczaj żółtymi, bo lepiej komponują się z wybarwieniem drewna – lub bez szybek. W nowoczesnych aranżacjach dobrze prezentować się będą drzwi harmonijkowe z PCV z dużą powierzchnią przeszkleń. Jednolite kolorystycznie tworzywo sztuczne, jeśli zostanie dobrze wykończone i poprzetykane białymi szybkami, lepiej komponuje się ze stylem minimalistycznym i nowoczesnym niż bogato usłojone drewno. Wyglądem przypomina ażurowy parawan.

Gdzie montować drzwi harmonijkowe?

Konstrukcja drzwi harmonijkowych pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Dzięki temu, że skrzydło drzwi jest składane w harmonijkę, dookoła otworu drzwiowego nie trzeba zostawiać wolnego miejsca na rozwarte skrzydło drzwi. Drzwi harmonijkowe będą funkcjonalne w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w bardzo małych pokojach: garderobach, schowkach i spiżarniach, a nawet szafach wnękowych. Za ich pomocą można wydzielać np. strefę biurową z pokoju dziennego, tak jak za pomocą drzwi przesuwnych. Zaletą drzwi harmonijkowych jest cena kilkukrotnie niższa niż w przypadku drzwi rozwieralnych. Drewniane drzwi harmonijkowe do wydatek rzędu 300 zł, plastikowe – 200 zł.

Montaż

Zazwyczaj drzwi harmonijkowe mają standardowe wymiary (w razie potrzeby drzwi można przyciąć lub kupić robione na zamówienie drzwi o niestandardowych wymiarach). Przystosowane są do samodzielnego montażu. Do ościeżnicy przytwierdza się szynę górną i korytko z zamkiem magnetycznym, w które wprowadza się zamykane drzwi. Do drewnianych drzwi harmonijkowych producenci zazwyczaj dołączają drewnianą ościeżnicę. Jeśli w drzwiach jest stara ościeżnica metalowa, do zestawu z drzwiami dokupić można naklejane klejem, zakładane na opaski drewniane nakładki na ościeżnice.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież