Strona główna Remont Drzwi Drzwi wewnętrzne: drewniane czy z płyty HDF lub MDF?

Drzwi wewnętrzne: drewniane czy z płyty HDF lub MDF?

środa, 02 marca 2011 15:08

Drewniane drzwi wewnętrzneOferta producentów drzwi wewnętrznych jest bardzo bogata. Poszukując pięknych i praktycznych drzwi do własnego domu nie warto sugerować się tylko ich wyglądem i ceną.

Drzwi drewniane - naturalnie piękne

Drzwi z litego drewna to przede wszystkich naturalne piękno nie do podrobienia przez żadne okleiny. Pomalowane farbą kryjącą mogą stracić swój niepowtarzalny urok, dlatego wykańcza się je zazwyczaj poprzez bejcowanie lub lakierowanie.

Drzwi bejcowane - drzwi lakierowane

Drzwi drewniane pomalowane bejcą zachowującą naturalny rysunek drewna, ale zmieniającą jego kolor na ciemnobrązowy. Drewniane drzwi polakierowane lakierami transparentnymi przyciemniają kolor drewna w dużo mniejszym stopniu, ale niestety nie zachowują faktury usłojenia. Wybierając drzwi wewnętrzne do własnego mieszkania, można też postawić na inwencję własną – w większości marketów budowlanych dostępne są drewniane drzwi przeznaczone do samodzielnego wykończenia. Pozwalają samodzielnie wybrać materiały i technikę malowania, która będzie najlepiej współgrać z wystrojem wnętrza.

Nieodporne na uszkodzenia

Drzwi z litego drewna, choć są piękne, niestety mają dużą wadę: z powodu swej miękkości są mało odporne na uszkodzenia. Po latach użytkowania widać na nich wgniecenia i zarysowania. Ale nic nie jest takie straszne, na jakie wygląda – drewniane drzwi można poddać renowacji poprzez szlifowanie i powtórne malowanie farbą, bejcą lub lakierem.

Drzwi z płyty pilśniowej - odporne na uszkodzenia

Zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia od drzwi drewnianych są drzwi z płyt pilśniowych (ze sprasowanych włókien drzewnych i żywic). Ich twardość i odporność na wgniecenia i zarysowania wynika z tego, że mają dużo większą gęstość niż drewno. To przyczynia się także do ich lepszej izolacyjności akustycznej. Najbardziej wytrzymałe są drzwi z płyty HDF (twardej). Jednak w porównaniu z drzwiami z płyty MDF (półtwardej) są trudniejsze w obróbce.

Okleiny naturalne - okleiny sztuczne

Skrzydła drzwi z płyt pilśniowych wykończyć można poprzez pokrycie okleiną naturalną lub okleiną sztuczną. Okleina naturalna to powłoka składająca się z rozmaitych gatunków forniru, bardzo cienkich płatów drewna pokrytych lakierem. Nadaje płycie wygląd naturalny i elegancki. Okleina sztuczna zaś to laminat w postaci termoplastycznej folii nasyconej żywicami sztucznymi, zaimpregnowanej preparatem elektrostatycznym. Jest wysoce odporna na uszkodzenia, dlatego warto drzwi z okleiną sztuczną montować w kuchniach i łazienkach. Zarówno okleiny naturalne, jak i sztuczne mogą pozostać gładkie lub zostać wyfrezowane tak, by imitowały rysunek i fakturę drewna.

Tańsze i łatwiejsze w obróbce

Drzwi z pyty są zdecydowanie łatwiejsze w obróbce od drzwi drewnianych. Najbogatsza oferta producentów drzwi wewnętrznych to drzwi z płyty. Mogą być tłoczone, frezowane, pokrywane tysiącami rodzajów oklein: imitujących drewno lub gładkich, w ciekawych kolorach. Nie do wszystkich aranżacji pasują drzwi drewniane. Drzwi z płyty pilśniowej są w tym względzie bardziej uniwersalne. I do tego znacznie tańsze.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież