Strona główna Remont Drzwi Uszczelki progowe automatyczne - precyzyjne uszczelnienie drzwi

Uszczelki progowe automatyczne - precyzyjne uszczelnienie drzwi

piątek, 21 stycznia 2011 16:16

Automatyczne uszczelnienie progowe drzwi, fot. TribolletMontując nawet wysokiej klasy drzwi zewnętrzne trudno uniknąć problemu powstawania między dolną krawędzią drzwi a progiem szczeliny, która bez uszczelnienia obniża izolacyjność termiczną i akustyczną drzwi. Dla podniesienia właściwości izolacyjnych w stolarce drzwiowej zakłada się rozmaite uszczelnienia: gumowe czy szczotkowe. Ale co zrobić, gdy podłoga jest nierówna? Lub kiedy zwykłe uszczelki przestają wystarczać? Tu pomoże tylko automatyczne uszczelnienie progowe. To jedno z ważniejszych zabezpieczeń drzwi w domach pasywnych.

Jak działa uszczelnienie automatyczne?

Uszczelki automatyczne montuje się u dołu skrzydła drzwi, w jego wnętrzu. W momencie zamykania drzwi, poprzez wciśnięcie sensora, uruchamiany jest automatyczny mechanizm sprężynowy, który z aluminiowego profilu samoczynnie wysuwa gumową uszczelkę na całej długości krawędzi skrzydła drzwi, w pełni doszczelniającą szczelinę progową. Bardzo wytrzymała uszczelka wykonana jest z gumy ognioodpornej, co zwiększa odporność drzwi. Automatyczne uszczelnienia progowe przeznaczone są do instalacji w drzwiach aluminiowych, stalowych oraz drewnianych. Jako wyposażenie standardowe montuje się je w wysokiej klasy drzwiach antywłamaniowych.

Nawet do nierównych podłóg

Automatyczne uszczelnienie ma szereg zalet. Konstrukcja uszczelki umożliwia jej wysunięcie jedynie o tyle, ile wynosi odległość krawędzi drzwi od podłogi w danym miejscu. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy podłoga jest równa czy nie, uszczelka nie jest narażona na zbyt mocne tarcie i zniszczenie i, co najważniejsze, drzwi są w pełni doszczelnione. Stąd też inna zaleta automatycznych uszczelek progowych: dobra izolacyjność termiczna i akustyczna.

Wytłumianie hałasów

W zależności od konstrukcji automatyczna uszczelka progowa może w różnym stopniu niwelować hałasy docierające do wnętrza domu i wydostające się na zewnątrz. Modele o najwyższej izolacyjności akustycznej wytłumiają nawet do 47 dB, np. Stribo Acoustic Plus firmy Tribollet, podczaj gdy standardowe modele zatrzymują tylko 37 dB hałasów.

Oszczędność energii

Uszczelki progowe to także dobra izolacja termiczna. Progowe uszczelnienie automatyczne nie wypuszcza ciepłego powietrza z mieszkania ani nie wpuszcza zimnego z zewnątrz. Zalety uszczelnienia progowego docenić można zwłaszcza w domkach jednorodzinnych, które wymagają dużych nakładów energii, by je ogrzać, a ciepłe powietrze uchodzi wszystkimi nieszczelnościami.

fot. Tribollet

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież