Strona główna Remont Malowanie ścian Gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie ścian przed malowaniem

poniedziałek, 27 września 2010 15:36
Remont - Malowanie ścian

Gruntowanie ścianO efekcie końcowym malowania ścian decyduje nie tylko jakość farby wierzchniej i precyzja jej nałożenia. Odpowiednio zabezpieczone i wygładzone podłoże w równym stopniu wpływa na to, czy włożone w malowanie wysiłek i pieniądze się opłacą. Dlatego przed malowaniem ściany należy zagruntować lub pokryć podkładem malarskim.

Przygotowanie do gruntowania

Przed malowaniem farbą gruntującą ściany należy oczyścić ze wszelkich zabrudzeń i pyłu. Posłużyć do tego mogą szeroki pędzel oraz ściereczka i mydło malarskie. Gdy ściana jest zupełnie sucha, można rozpocząć gruntowanie. Na opakowaniu farby należy sprawdzić, czy producent nie zaleca rozcieńczenia farby wodą. Po dokładnym wymieszaniu farbę gruntującą na ścianę nanosi się szerokim pędzlem o długim włosiu syntetycznym. Najodpowiedniejszy do tego celu jest pędzel typu ławkowiec z włosiem nylonowym. Farbę podkładową nanosić można pędzlem lub wałkiem.

Nowe tynki - farba gruntująca

Nowe tynki przed malowaniem należy zabezpieczyć farbą gruntującą, która zneutralizuje chłonność tynku, zoptymalizuje przepuszczalność pary wodnej, co pozwoli ścianie oddychać, a także zabezpieczy podłoże pylące, dzięki czemu powierzchnia ściany stanie się jednolita oraz uzyska dobrą przyczepność i trwałość świeżej farby wierzchniej. Dotyczy to zarówno tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, jak i gipsowych (maszynowych) oraz płyt kartonowo-gipsowych.

Kiedy gruntować tynki?

W przypadku nowych tynków gruntowanie ścian rozpocząć można dopiero po upływie miesiąca od położenia tynku, czyli po tzw. okresie sezonowania tynku, gdy w tynkowej powłoce zajdą wszystkie procesy chemiczne konieczne do uzyskania jej pełnej odporności.

Tynki zagruntowane i ściany odnawiane - farba podkładowa, podkład uniwersalny

Zagruntowane tynki lub ściany odnawiane (chropowate, pokryte starą farbą) przed nałożeniem farby wierzchniej maluje się lateksową bądź akrylową farbą podkładową lub podkładem uniwersalnym. Wystarczy jednokrotne malowanie. Obydwa rodzaje farb mają właściwości gruntująco-podkładowe: poza neutralizacją właściwości absorpcyjnych ściany wyrównują jej powierzchnię, umożliwiając równomierne rozprowadzenie i wysychanie farby wierzchniej. Po wyschnięciu pokryta podkładem ściana powinna być gładka i matowa.
Niektóre preparaty uniwersalne nie wymagają uprzedniego gruntowania ściany. Informacje o szczególnych właściwościach i przeznaczeniu farb gruntujących i podkładowych znaleźć można w karcie danego produktu.

Malowanie farbą wierzchnią

Nie ma znaczenia, czy na akrylowy lub lateksowy podkład położy się wierzchnią farbę akrylową, winylową czy lateksową. Najważniejsze, by podkład nie był gorszej jakości niż farba wierzchnia. Jakość farby oznacza się cyframi rzymskimi: najlepsze są farby klasy I i II, z kolei farby klasy III i IV zawierają żywice gorszych gatunków.
Na rynku dostępne są specjalne podkłady pod farby kolorowe, które bardzo dobrze kryją zagruntowaną ścianę. Znacznie zwiększając wydajność wierzchniej farby kolorowej, umożliwiają nałożenie jednej jej warstwy zamiast dwóch. Jeśli pod wierzchnią farbę kolorową zastosuje się podkład niskiej jakości, nawet farby silnie kryjące, tzw. do jednokrotnego malowania, mogą wymagać powtórnej aplikacji.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież