Strona główna Remont Malowanie ścian Kolor farby na podkład pod malowanie

Kolor farby na podkład pod malowanie

środa, 08 grudnia 2010 14:52

Kolor farby na podkład pod malowanieZapewne wiesz, że im jaśniejszy kolor farby na ścianie, tym pomieszczenie wydaje się przestronniejsze, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że barwy zimne odbijają światło inaczej niż barwy ciepłe? Większość kolorów, zimnych i ciepłych, wygląda dużo lepiej, bardziej promiennie i żywo, gdy nałoży się je na bazę w kolorze jasnym ciepłym – niezależnie od tego, czy wierzchnia farba ścienna będzie matowa, połyskliwa czy satynowa.

Nowe tynki - farby gruntujące

Chcąc pomalować nowe tynki, musisz je uprzednio zabezpieczyć farbą gruntującą, która zmniejszy chłonność ściany, a także poprawi przyczepność i ułatwi równomierne rozprowadzanie farby wierzchniej. Dopiero tak zabezpieczoną powierzchnię można malować. Po zagruntowaniu ściana jest biała, szara lub jasnożółta, w zależności od gruntu, jakiego użyłeś. W przypadku bardzo jasnych farb: białych i pastelowych, dodatkowa kolorowa baza nie jest potrzebna. Ścianę można malować już po zagruntowaniu. Zabawa z kolorem zaczyna się, gdy wybierasz barwy nasycone.

Ściany w zdecydowanym kolorze zimnym

Jeśli zdecydowałeś się na nasycony kolor zimny – niebieski, zielony, morski, lawendowy itd. – wiele zyskasz, malując zagruntowaną powierzchnię jedną warstwą zwykłej farby ściennej o barwie jasnej ciepłej. A więc bazę pod malowanie stwórz, malując zagruntowaną ścianę farbą beżową, jasnobrzoskwiniową lub jasnożółtą. Ostateczny efekt będzie zaskakujący: kolor farby nie będzie płaski, wyda się żywy, mieniący się.

Wyjątki: kolory granatowy i głęboki zielony

Ciemne kolory zimne zazwyczaj stosuje się do wyciszania i wychładzania pomieszczeń. W tej sytuacji lepiej będą się prezentować na farbie gruntującej w neutralnym kolorze. Najlepiej do gruntowania ścian, które będą malowane np. na granatowo, kupić szarą farbę gruntującą.
Ściany w zdecydowanym kolorze ciepłym. Farby ścienne w nasyconych kolorach ciepłych – brązowe, czerwone, pomarańczowe – także wyglądają lepiej na podłożu, które nie ma zimnej barwy. Farbę na nowych ścianach kładź na farbę gruntującą białą (kolor farby wyda się bardziej jaskrawy) lub jasnożółtą (kolor będzie promienny, pulsujący). Większe pole do popisu masz, gdy przemalowujesz ściany z innych kolorów.

Przemalowywanie na barwy zimne i ciepłe

Przemalowując ściany, zanim nałożysz nowy kolor, zimny bądź ciepły, wykonaj podkład pod malowanie w postaci jednej warstwy farby ciepłej w tonacji zdecydowanie jaśniejszej niż farba docelowa. Jeśli stary kolor jest zbyt ciemny i mocno przebija, nałóż dwie warstwy. Na tak przygotowanej bazie można malować. Jeśli stara farba była intensywnie pomarańczowa, żółta lub czerwona, nie szkodzi. Wówczas na podkład wybierz farbę białą, z którą przebijająca stara farba stworzy jasną, ciepłą bazę.

Przemalowywanie na intensywne barwy ciepłe

Wybierając na nowy kolor ścian intensywną barwę ciepłą, masz większe możliwości manipulowania kolorem. W tym przypadku im jaśniejsze podłoże, na jakim malujesz, tym kolor farby wierzchniej wyda się bardziej jaskrawy; im ciemniejszy, tym farba będzie bardziej pulsująca. Np. efekt pulpującej, mieniącej się czerwieni uzyskasz, gdy zastosujesz podkład żółty lub pomarańczowy. Wyjątki to kolory żółty, jaskrawo czerwony i bordowy. By zachować ich promienność i nasycenie, lepiej nanosić je na podłoże w kolorze śnieżnobiałym.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież