Strona główna Remont Malowanie ścian Malowanie ścian z taśmą malarską

Malowanie ścian z taśmą malarską

wtorek, 15 marca 2011 16:54

Taśma malarskaPrzy odcinaniu kolorów ścian, korygowaniu nieregularnej linii sufitu, malowaniu lamperii i innych linii prostych oraz bardziej skomplikowanych kształtów i dużych deseni zastosowanie taśmy malarskiej jest ogromnym ułatwieniem. Taśma służyć będzie jako linijka lub szablon. Estetyka wykończenia malowanych ścian zależy od poprawnego doboru rodzaju taśmy, przyklejenia jej i zerwania. Nieodpowiednie obchodzenie się z taśmą grozi zerwaniem malowanej powierzchni lub świeżo wyschniętej warstwy farby albo rozmazaniem farby nadal mokrej. A więc jak malować z taśmą malarską?

Wybór taśmy malarskiej

Do malowania ścian używa się jedynie taśm malarskich, ponieważ mają słaby klej, który nie zwiąże zbyt mocno z powierzchnią ściany, a więc jej nie uszkodzi. Przed malowaniem z użyciem taśmy malarskiej ważne jest dobre zabezpieczenie podłoża. Jeśli pokrywa je szpachlówka, konieczna jest impregnacja. W wypadku bardzo kruchych powłok ścian, przydatna będzie taśma malarska do delikatnych podłoży. Ma klej jedynie na brzegach, przyklei się do ściany niewielką powierzchnią i zminimalizuje ryzyko zerwania szpachlówki w czasie zdejmowania taśmy. Do przyklejania na ścianach już pokrytych farbą (koniecznie suchą) wystarczy zwykła papierowa taśma malarska. Ma jednak wadę: może przemiękać, co stać się może np. przy odcinaniu intensywnych kolorów, kiedy na ścianę nakłada się grubą warstwę farby. W takim wypadku praktyczniejsza będzie taśma malarska impregnowana, która nie przemięka. Do zadań specjalnych, malowania na ścianie skomplikowanych wzorów, np. okręgów czy falujących linii, najlepsza będzie taśma malarska do krzywizn lub elastyczna taśma malarska z PCV karbowana.

Przyklejanie taśmy malarskiej

Taśmę przykleja się na czyste, oczyszczone z pyłu powierzchnie. W przeciwnym razie taśma nie przywrze do ściany i farba będzie wciekać pod taśmę. Gdy taśma ma być przyklejona na ścianę, która była malowana, przed powtórnym malowaniem z użyciem taśmy należy odczekać ok. doby, by mieć pewność, że pierwsza warstwa farby wyschła. Jeśli podłoże jest odpowiednio suche, można rozpocząć przyklejanie taśmy malarskiej. Do ściany delikatnie dociska się jedynie ten jej brzeg, który ma wyznaczać granicę kolorów farb. Nie warto jej przyklepywać, ponieważ jeśli klej taśmy zbyt mocno zwiąże ze ścianą, pozostawi ślady, a w najgorszym wypadku w czasie odklejania taśmy zerwana zostanie spodnia lub wierzchnia warstwa farby i malowanie trzeba będzie zacząć od początku.

Malowanie na taśmie malarskiej

Problem ze zrywaniem taśmy malarskiej polega na tym, że jej klej, gdy nasiąknie farbą, czego nie da się uniknąć w przypadku papierowych taśm malarskich, zaczyna silniej wiązać z podłożem. Dlatego należy starać się nie nakładać zbyt dużo farby na taśmę i nie stosować zbyt rzadkich farb, które będą pod nią wciekać. Na taśmie najlepiej malować pędzlem, wówczas można precyzyjnie nanosić niezbyt wielkie ilości farby. By uniknąć problemów z odrywaniem wierzchniej warstwy farby w czasie zdejmowania taśmy, ten jej brzeg, który ma wyznaczyć odcięcie koloru, można delikatnie zwilżyć farbą.

Odrywanie taśmy malarskiej

Nie wolno zostawiać taśmy przyklejonej do ściany na czas schnięcia wierzchniej warstwy farby. Jeśli oderwie się ją za późno, fragmenty wierzchniej lub spodniej warstwy farby zostaną zerwane razem z taśmą. Taśmę impregnowaną można zdjąć natychmiast po zaobserwowaniu tężenia farby. Taśmy papierowe trzyma się na ścianie nieco dłużej, do momentu aż możliwe będzie zaobserwowanie oznak delikatnego podeschnięcia farby, czyli gdy na ścianie zaczną pojawiać się matowe plamy. Z kolei taśmy z PCV, które nie przemiękają i mają słaby klej, można zostawiać na ścianie aż do wyschnięcia farby. Najważniejsze jest trafne określenie momentu, kiedy można oderwać taśmę malarską od pomalowanej ściany.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież