Malowanie tapety

środa, 08 grudnia 2010 17:27

Malowanie tapetyJeśli tapeta jest stara lub podniszczona, a marzy ci się szybka, tania zmiana wystroju wnętrza, możesz ją pomalować. Gdy kolor tapety ci się znudzi, łatwo wrócić do pierwotnego koloru ścian: tapetę wystarczy po prostu zerwać.

Które tapety można malować?

Do malowania przeznaczone są tapety winylowe ze specjalnym producenckim oznaczeniem „do malowania”, tapety z raufazy (papierowe wzmacniane włóknem drzewnym) oraz tapety z włókna szklanego. Renowacji można poddać także stare tapety winylowe, a nawet papierowe, pod warunkiem, że zostaną odtłuszczone i dokładnie sprawdzone, czy nie odstają od ściany.

Jaka farba do tapet?

Wszystkie tapety: z włókna szklanego, winylu czy papieru, można malować zwykłymi emulsjami (farbami dyspresyjnymi) – jedną bądź, w razie powstania smug, dwiema warstwami. Stare tapety papierowe i winylowe można pomalować farbą lateksową, która zatuszuje drobne niedoskonałości tapety powstałe przez lata użytkowania. Lateks silniej kryje niż akryl, w tym wypadku wystarczy jedna warstwa. Na tapetach z drobnymi wzorkami lepiej nie stosować silnie kryjących farb, tzw. do jednokrotnego malowania, bo są zbyt gęste i mogą zatuszować wypukłości zdobień. Piękną fakturę tapety podkreślą farby matowe, które nie odbijają światła tak mocno jak połyskujące, dzięki czemu eksponują każdy światłocień pojawiający się w załamaniach naściennych wzorów.

Techniki malowania tapet

Malowanie natryskowe. Przy zastosowaniu pistoletu do natryskowego malowania ścian struktura tapety zostanie w pełni zachowana. Pistolet maluje niezwykle dokładnie, równomiernie dystrybuuje farbę, pokrywając ścianę cienką jej warstwą. Dzięki temu każda wypukłość zostanie zachowana i podkreślona.
Malowanie tapety pędzlem. Do malowania powierzchni z wypukłościami należy zastosować pędzel z krótkim, cienkim włosiem syntetycznym (nylonowym do farb lateksowych, nylonowym lub poliestrowym do zwykłych emulsji). Nakładając farbę na ścianę, należy unikać wykonywania ruchów jedynie wertykalnych lub jedynie horyzontalnych. Pędzel powinien wykonywać ruchy okrężne, by każda wypukłość została pomalowana ze wszystkich stron. Jeśli farba jest zbyt gęsta i zostawia smugi lub zaciera fakturę tapety, można ją rozcieńczyć. Odpowiednią konsystencję wyważyć można, dodając do puszki z farbą małe ilości wody, dokładnie mieszając i sprawdzając, czy farba jest już dobrze rozcieńczona, poprzez malowanie małych fragmentów tapety w niewidocznych miejscach, które później zostaną zasłonięte przez meble.
Malowanie tapety wałkiem. Wszelkie chropowatości ściany, a już w szczególności wypukłości deseni na tapecie, wymagają zastosowania wałka z długim włosiem, który prowadzić należy pionowo, a potem ukośnie w prawo i w lewo – tak, by farba zamalowała wszystkie zagłębienia w teksturze tapety.
Malowanie dekoracyjne. Na tapetach z bogatą fakturą techniki malowania dekoracyjnego nie wyglądają zbyt estetycznie: farba zatrzymuje się we wszystkich zakamarkach, a kolory nie mieszają zbyt dobrze.
Szablony malarskie. Z powodu wypukłości wzorów na powierzchni tapety szablony malarskie niedokładnie przylegają do ściany: farba może wyciekać przez te nieszczelności i tworzyć zacieki. Z tego względu na tapetach z dużymi wypukłościami lepiej nie stosować szablonów malarskich. Jeśli jednak bardzo zależy ci na ich użyciu, zastosuj gęstą farbę, która tak łatwo nie wycieknie poza wyznaczony jej obszar, maluj nie pociągnięciami, a prostopadłym przytykaniem pędzla do tapety. Łatwiej wykonać takie dekoracje, gdy struktura tapety to drobne wzorki, a nie wielkie, nieregularne desenie.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież