Strona główna Remont Malowanie ścian Malowanie z przecierką za pomocą gąbki - antyczne ściany w nowoczesnym domu

Malowanie z przecierką za pomocą gąbki - antyczne ściany w nowoczesnym domu

wtorek, 19 kwietnia 2011 13:45

Malowanie z przecierkąDekoracyjne malowanie z przecierką wykonane przy użyciu gąbki pozwala wyczarować atmosferę minionych epok we wnętrzach nowoczesnych. Efekt antycznego tynku na ścianach nadaje aranżacjom klasy i unikalnego charakteru wnętrza z historyczną duszą.

Farby i narzędzia

Do malowania z przecierką potrzebne będą farby w trzech kolorach, wałek malarski lub pędzel oraz gąbka. Na warstwę podkładową wybierz farbę odporną na zmywanie, by nie została naruszona w trakcie przecierki. Do tego potrzebne będą farby kolorowe w dwóch odcieniach: jasnym i ciemnym, np. beżowy i jasny brązowy. Do malowania z przecierką dobre są zarówno farby lateksowe, jak i zwykłe farby akrylowe – ważne tylko, by wszystkie trzy były jednego rodzaju.

Gładka ściana

Najlepsze efekty malowania z przecierką osiągniesz, gdy ściana będzie idealnie gładka. Każda chropowatość powierzchni zatrzymuje farbę, co nie wygląda estetycznie i niszczy efekt dekoracyjnych smug. A więc zanim rozpoczniesz malowanie z przecierką, upewnij się, że ściana jest równa.

Biały podkład

Kolor wierzchniej farby będzie wyglądał bardziej promiennie, jeśli malowanie z przecierką wykona się na białej farbie. Przy okazji białe prześwity nadadzą dekoracyjnym smugom większej głębi. Zacznij od jednokrotnego malowania ściany na biało odporną na zmywanie farbą matową. Mat nada ścianie faktury tynku. Po naniesieniu białego podkładu poczekać trzeba do jego wyschnięcia, żeby się nie rozmazywał i nie mieszał z wierzchnimi warstwami farb kolorowych.

Malowanie fragment po fragmencie

Malowanie z przecierką wymaga mieszania mokrych jeszcze farb, dlatego najlepiej jest malować fragmenty ścian jeden po drugim. Jeśli malujesz po raz pierwszy i nie jesteś pewien efektu swoich prac, niech będą to np. fragmenty 2 x 2 m. Bardziej doświadczeni malarze robią to szybciej na całych powierzchniach ścian – to pozwala uniknąć widocznych granic malowanych fragmentów.

Różne odcienie koloru

Następnie na malowany fragment ściany nanieś wałkiem jedną warstwę jaśniejszej farby. Zanim wyschnie, zanurz gąbkę w farbie ciemniejszej i wcieraj ją kolistymi ruchami w mokrą jeszcze farbę jasną. Koliste ruchy wykonywać można w różnych kierunkach, zataczać koła raz mniejsze, raz większe. Farbę ciemną dobrze jest nakładać w niewielkich ilościach, żeby w trakcie przyciskania gąbki do ściany nie tworzyła zacieków, a jedynie koliste smugi, co pozwoli osiągnąć efekt antycznego tynku, a nie brudnej ściany.

Efekty, jakie pozwala osiągnąć malowanie z przecierką, są zachwycające. Oryginalny wystrój wnętrza gwarantowany.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież