Strona główna Remont Malowanie ścian Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku

Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku

środa, 08 września 2010 16:03
Remont - Malowanie ścian

Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku

Od odpowiedniego przygotowania powierzchni ściany do malowania zależy efekt końcowy renowacji: jednorodność koloru, połysk i trwałość farby. Czy to w nowym mieszkaniu, gdzie ściany nigdy nie były malowane, czy w przypadku ścian już pomalowanych, zanim nałożysz kolejną warstwę farby, przygotuj podłoże do malowania.

Krok 1. Skrobanie farby

W przypadku renowacji ścian pomalowanych, jeśli stara farba odchodzi, należy ją zeskrobać szpachelką, podważając odparzone krawędzie powłoki. Jeśli farba odchodzi z trudem, można ją namoczyć (wodę na ścianę nanosi się gąbką). Pozostałe po skrobaniu nierówności powierzchni ściany można wyszlifować papierem ściernym o ziarnach średniej grubości, a resztki pyłu zmyć szerokim pędzlem.

Krok 2. Mycie ścian

Jeśli stara farba dokładnie przylega do ściany, nie ma konieczności jej zeskrobywać. Należy ją dokładnie oczyścić z tłustych zabrudzeń i kurzu gąbką nasączoną letnią wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Lepiej nie stosować do tego celu płynu do mycia naczyń, ponieważ może zawierać nabłyszczacze, które pogorszą przyczepność nowej farby. Po umyciu ściany muszą dokładnie wyschnąć.

Krok 3. Wypełnianie ubytków

Następnie za pomocą szpachelki ubytki tynku, np. po wyjętych kołkach i śrubach przytrzymujących meble, uzupełnia się gładzią gipsową rozrobioną w niewielkiej ilości wody (powinna być na tyle gęsta, by nie skapywała ze szpachelki). Po wyschnięciu gładzi gipsowej jej chropowatą powierzchnię należy wyszlifować papierem ściernym, a pył usunąć wilgotną ściereczką.

Krok 4. Gruntowanie ścian i nanoszenie podkładu

Nowe tynki przed malowaniem farbą wierzchnia należy zagruntować, a następnie pomalować farbą podkładową. Farby gruntujące i farby podkładowe pełnią kilka funkcji: polepszają przywieranie farby kryjącej, zwiększają jej trwałość i zapewniają ochronę malowanej ściany przed zawilgotnieniem i rozwojem grzybów i pleśni. Ponadto tworzą gładki podkład, na którym kolejne warstwy farby wierzchniej rozprowadzą się równomiernie, a ich kolor będzie jednolity. Więcej o zastosowaniu farb gruntujących i podkładów malarskich dowiesz się z artykułu Gruntowanie ścian przed malowaniem.

Krok 5. Malowanie

Dopiero po takim przygotowaniu ścian przystąpić możesz do malowania farbą wierzchnią. Zastanów się, jakich narzędzi będziesz potrzebować: wałka czy pędzla, jakiego rodzaju farby użyjesz: lateksowej, akrylowej czy winylowej, i jaki stopień połysku farby na ścianach najlepiej uzupełni wystrój wnętrza. Warto także zastanowić się, jakie kolory farb będą najlepiej dostosowane do funkcji pomieszczenia: jasne czy ciemne, ciepłe czy zimne. Dowiedz się także, jak ożywić kolor farby na ścianie, dostosowując go do barwy światła naturalnego za pomocą pigmentu malarskiego.

 

Komentarze  

 
+5 #1 4DECOR 2012-08-24 16:16
Całkiem ciekawy poradnik.
Nie nudzi, nie za długi, a informacje i porady trafne.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież