Strona główna Remont Malowanie ścian Zmiana koloru ściany z czerwonego na inny - triki profesjonalnych malarzy

Zmiana koloru ściany z czerwonego na inny - triki profesjonalnych malarzy

wtorek, 07 grudnia 2010 17:41

Zmiana koloru ściany z czerwonego na innyZnudziły ci się czerwone ściany? Chcesz je przemalować na inny kolor? Mamy dobre wieści: zmiana koloru ściany z czerwonego na inny wcale nie jest tak wielkim problemem, jak zwykło się uważać. Czerwonych ścian przed powtórnym malowaniem nie trzeba skrobać ani zamalowywać białym podkładem aż do osiągnięcia śnieżnej bieli. Barwy ciepłe, a do takich należy czerwień, są dobrą bazą pod inne kolory: zmieniając ich sposób odbijania światła, sprawiają, że promienieją.

Zmiana na kolory w odcieniach średnich i ciemnych

Jeśli czerwień, którą zamierzasz zamalować, nie jest zbyt intensywna, zazwyczaj wystarczy nanieść na nią jedną warstwę białej farby ściennej lub podkładowej, a podłoże stanie się jasnoczerwone. Jeśli farba była jaskrawa lub bardzo ciemna, potrzebne będą dwie warstwy białej farby. Na tę jasnoczerwoną bazę można nakładać farby w kolorach ciepłych (brązowe, beżowe, pomarańczowe, różowe) oraz zimnych (zielone, niebieskie, fioletowe). Na takim sposobie malowania zyskują szczególnie farby o barwach zimnych – podkład w ciepłym kolorze wydobędzie ich głębię. Jedynie wierzchnie farby żółte i bordo wymagają białego podkładu, ponieważ akurat te dwie barwy bardzo łatwo złamać i żółty zmienić w jasnopomarańczowy, a bordowy w brązowy.

Zmiana na kolory w odcieniach jasnych

Nawet gdy na nowy kolor ścian wybrany został bardzo jasny kolor z palety barw pastelowych, podłoża nie trzeba zamalowywać aż do bieli. Jeśli wierzchnia farba będzie dobrej jakości, ciepła tonacja podkładu jej nie przeszkodzi, a tylko doda uroku kolorystyce. Problem pojawia się dopiero, gdy chcesz zamienić ciemnoczerwone ściany na śnieżnobiałe. Wówczas, by uniknąć skrobania ścian, czerwień zamalować trzeba jedną warstwą farby gruntującej lub podkładu uniwersalnego, a następnie dwiema warstwami farby silnie kryjącej.

Malowanie dekoracyjne

A może wykorzystaj swoją czerwoną ścianę i spróbuj jednej z technik malowania dekoracyjnego? Kup matową farbę w jasnym, kontrastowym kolorze zimnym, np. pastelowo niebieskim. Nakładaj ją pędzlem, ukośnymi ruchami na zmianę w prawo i w lewo, raz dociskając pędzel do ściany, raz nie, lub wałkiem, a jeszcze mokrą ścianę kolistymi ruchami przecieraj gąbką. Jaśniejsze i ciemniejsze prześwity czerwieni nadadzą ścianie trójwymiarowości i zdecydowanie ożywią aranżację wnętrza.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież