Strona główna Remont Okna Gumowe uszczelki do okien

Gumowe uszczelki do okien

piątek, 21 stycznia 2011 13:54

Uszczelki do okien, fot. OknoPlusGuma jest materiałem powszechnie stosowanym do produkcji uszczelnień stolarki okiennej, ponieważ jest najbardziej miękka i elastyczna spośród stosowanych do uszczelniania materiałów, co pozwala jej wypełniać nawet szerokie, nierówne szczeliny.

Rodzaje uszczelek gumowych

To, jaką szczelinę zdoła wypełnić uszczelka, zależy od jej wysokości i kształtu. Najpopularniejsze uszczelki typu D wypełniają szczeliny 3–7 mm, typu E: 2–3,5 mm, P: 3–5 mm. W sklepach dostępne są uszczelki bez paska z klejem, które mocuje się na elastyczny klej silikonowy, uszczelki samoprzylepne oraz samoprzylepne wzmocnione siatką z włókna szklanego, która nie pozwala uszczelce się zdeformować w czasie lat eksploatacji i  umożliwia montowanie w narożnikach bez konieczności cięcia uszczelki. Uszczelki wzmocnione włóknem szklanym są na tyle wytrzymałe, że można je montować nie tylko w oknach, ale i w drzwiach. Ze względów estetycznych uszczelnienie nie powinno być widoczne ani na ramie okiennej, ani na ościeżnicy, dlatego producenci oferują uszczelki w rozmaitych kolorach, najłatwiej dostępne są w kolorach najpopularniejszych okien PCV: białym i brązowym, ale spotykane są także czarne i popielate.

Rodzaje gumy

Do produkcji uszczelek stosuje się gumę pełną i gumę porowatą. Najwięcej walorów użytkowych mają uszczelki z gumy porowatej. Mikrokomórki w ich strukturze sprawiają, że guma elastycznie dopasowuje się do różnic w szerokości szczeliny i amortyzuje uderzenie zamykanego okna. Do produkowanych współcześnie okien drewnianych, PCV i aluminiowych najlepsze są twardsze uszczelki z gumy pełnej lub połączeń gumy pełnej i gumy porowatej EPDM. Do starych okien drewnianych zaś odpowiednie są uszczelki z gumy porowatej EPDM, które mają najmniejszą podatność na deformacje przy dużym, nierównomiernym nacisku.

Jak uszczelnić okna?

Uszczelka nie powinna być większa od szczeliny więcej niż 1,5 mm, a najlepiej gdy jest ma wysokość o 0,5 mm większą od szerokości szczeliny. Dlatego uszczelnianie okien należy rozpocząć od zmierzenia szczeliny. Do danej szerokości już można dopasować kształt uszczelki: D, E, P, V, K itd. (szczegółowe informacje o tym, do jakich szczelin przeznaczone są uszczelki znajdują się na etykiecie produktu). Przed zamontowaniem uszczelki trzeba dokładnie oczyścić klejoną powierzchnię, a następnie wewnątrz okna, na styku skrzydła okiennego i ościeżnicy mocuje się uszczelkę. W oknach PCV, drewnianych i aluminiowych uszczelki należy wymieniać co 2–3 lata, w oknach drewnianych starego typu, gdzie szczeliny są z reguły większe, można to robić nawet co 5 lat.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież