Strona główna Remont Okna Jak rozszczelnić okna? Nawiewniki, listwy wentylacyjne, mikrowentylacja, infiltracja

Jak rozszczelnić okna? Nawiewniki, listwy wentylacyjne, mikrowentylacja, infiltracja

środa, 13 kwietnia 2011 16:47

Nawiewnik okiennyfot. AerecoPełne zalet szczelne okna PCV lub drewniane nie są pozbawione wad. Brak cyrkulacji powietrza, jaki powodują, sprawia, że w domu panuje niekorzystny dla człowieka mikroklimat: nieodpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Posiadacze szczelnych okien dla własnego zdrowia muszą zastosować jeden ze sposobów celowego rozszczelniania okien.

Stałe rozszczelnienie okna

Rozszczelnianie okien na stałe umożliwiają:

•    szczeliny infiltracyjne wykonane w uszczelkach okien – uszczelek nie wolno wycinać samodzielnie, bo grozi to zniszczeniem okna i znacznym obniżeniem jego właściwości izolacyjnych: termicznych i akustycznych;

•    uszczelki infiltracyjne z tworzywa EPDM lub TPE-E zamontowane w ościeżnicy i skrzydle okna;

•    nawiewniki ciśnieniowe – montowane na ramie okna; wpuszczają do mieszkania świeże powietrze, które wypycha zużyte przez kanały wentylacyjne; działają na zasadzie wyrównywania ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku;

•    nawiewniki higrosterowane – działają podobnie jak nawiewniki ciśnieniowe, ale na zasadzie wyrównywania poziomów wilgotności;

•   listwy wentylacyjne automatyczne – montowane na stolarce okiennej; wypuszczają zużyte powietrze z mieszkania, pozwalając napływać świeżemu powietrzu przez kanał wentylacyjny budynku; działają na zasadzie wyrównywania ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Doraźne  rozszczelnianie okna

Systemy doraźnie rozszczelniające okno, sterowane manualnie:

•    nawiewniki okienne ręczne – działają jak nawiewniki ciśnieniowe, ale zamyka i otwiera się je ręcznie;

•   listwy wentylacyjne ręczne – działają tak samo jak listwy wentylacyjne automatyczne, ale mają możliwość obsługi manualnej;

•    mikrowentylacja – funkcja okna uaktywniana poprzez ustawienie klamki okna pod kątem 45o, rozszczelnia okno poprzez stworzenie szczeliny szerokości 3 mm między ramą okna a uszczelką.

Każdy sposób rozszczelniania okien oprócz szeregu zalet ma też wady. Który system rozszczelniania okien wybrać? Wyboru dokonać pomoże uświadomienie sobie, że każdy z systemów, mimo wielu zalet, ma też wady.

Uszczelki infiltracyjne, listwy wentylacyjne automatyczne, nawiewniki higrosterowane i ciśnieniowe - wady

Stałe rozszczelnienie okna powoduje niewielką, ale stałą utratę ciepła w mieszkaniu oraz pogorszenie izolacyjności akustycznej okna. Alternatywą dla rozwiązań na stałe rozszczelniających okna są ręczne nawiewniki i listwy wentylacyjne oraz okna z funkcją mikrowentylacji, ale tych nie polecamy zapominalskim.

Nawiewniki ręczne, listwy wentylacyjne ręczne, mikrowentylacja - wady

Pozwalają szybko interweniować i odciąć napływ zimnego powietrza, gdy pomieszczenie już się wywietrzy. Ale i one mają wadę: jeśli domownicy nie są zdyscyplinowani, mogą przyczyniać się do tego, że w domu będzie albo za zimno, albo zbyt duszno. Zapominając o zamykaniu manualnych nawiewników czy listew wentylacyjnych albo mikrowentylacji, wychładzają pomieszczenia i podwyższają wilgotność w mieszkaniu jeszcze bardziej niż zrobiłyby to systemy stałego rozszczelnienia okien; a otwierając nawiewniki, listwy czy mikrowentylację zbyt rzadko, powodują, że w mieszkaniu panuje niekorzystny dla zdrowia mikroklimat.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież