Strona główna Remont Okna Jak wybrać okna dobrej jakości?

Jak wybrać okna dobrej jakości?

piątek, 14 stycznia 2011 14:15

Jak wybrać okna dobrej jakości?Podstawą do reklamacji okien jest umowa zawierana z ekipą monterską i gwarancja producenta. W umowie powinny być wyliczone szczegółowe dane techniczne produktu. Jeśli ich brak, zawsze można poprosić sprzedawcę o ich uzupełnienie. Zanim okna zostaną zamontowane warto upewnić się, że kupowany produkt jest dobrej jakości i posłuży wiele lat. Jakie parametry sprawdzić, by mieć pewność, że kupuje się dobre okna?

Izolacyjność termiczna

O izolacyjności termicznej okna, czyli o stopniu strat ciepła z mieszkania przez okno, informuje współczynnik przenikania ciepła Uw (wyraża się go w jednostkach W/m2K). Dobre okna mają niski współczynnik przenikania ciepła, niższy niż 1,5 W/m2K. Producenci okien oferują także okna energooszczędne, które mają nawet dwukrotnie lepszą izolacyjność termiczną niż standardowa stolarka okienna. Okna energooszczędne są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale tylko wówczas, gdy dom wyposażony jest w systemy wentylacji inne niż wentylacja grawitacyjna (która nie może zachodzić w domach w pełni szczelnych, czyli statycznych), np. nawiewniki okienne lub listwy wentylacyjne albo rekuperację. Użytkownicy w pełni szczelnych okien często nie zdają sobie sprawy z tego, że bez dodatkowych źródeł wentylacji nie są one ani ekonomiczne, ani zdrowe.

Izolacyjność akustyczna

Stopień izolacyjności akustycznej okien (Rw) zależy od wielkości i grubości szyb (najlepsze są szyby zespolone), sztywności ich zamocowania oraz odległości między szybami (min. 20 mm) i wypełnienia przestrzeni międzyszybowych gazem ciężkim, a także od tego, jaką izolacyjność mają profile okna. Dobrze niwelujące hałasy okna mają współczynnik Rw = 35 dB. Nie spełnią jednak swej roli w mieszkaniach i domach znajdujących się w hałaśliwej okolicy. Tam dobrze jest zainwestować w okna o izolacyjności akustycznej powyżej 40 dB.

Klasy profili okiennych: A, B, C

Jakość okna zależy m.in. od tego, jakiej klasy ma profile wbudowane w strukturę okna. Najlepsze są profile klasy A. Ich konstrukcja jest najtrwalsza i zapewnia najlepszą izolacyjność cieplną i akustyczną: nie będą się wypaczać, nie będą powodować niepotrzebnych strat ciepła, zminimalizują ilość hałasów z zewnątrz w mieszkaniu. Mają grube ścianki zewnętrzne: 2,8 mm. Profile niższych klas są gorszej jakości: profile klasy C mają nawet mniej niż 2,5 mm grubości. Niby to tylko 0,3 mm różnicy, ale walory użytkowe i możliwości konstrukcyjne są znacznie gorsze. Okna z grubszymi profilami klasy A mogą mieć węższe ramy, które utrzymają stabilnie szybę, a więc powierzchnia przeszklona w oknie może być większa i więcej światła docierać będzie do mieszkania.

Zbrojenie profili

Profile okienne, niezależnie od rodzaju okna, muszą być zbrojone. To warunek konieczny, by okno zachowało stabilność i się nie wypaczało. Standardem jest zbrojenie profilu o grubości min. 1,5 mm, przykręcane śrubami rozmieszczonymi w odstępach max. 30 cm. Cieńsze, nieodpowiednio przykręcone zbrojenie nie zapewni stabilności i trwałości okien.

Okucia okienne

Standardowo w produkowanych współcześnie oknach stosuje się okucia obwodowe, czyli systemy zasuwnic, ościeżnic, zawiasów itd., które umożliwiają rozwieranie, uchylanie oraz, co najważniejsze, szczelne zamykanie okna, a także zapobiegają jego wypaczaniu. Elementy obwodowego okucia okiennego, a więc i punkty, w których zamknięte skrzydło okienne mocowane jest w ościeżnicy, powinny być zamontowane na całym obwodzie okna. Jeśli zabraknie okucia na jednym z boków okna, będzie ono nieszczelne: w okolicy okna może być wyczuwalny ciąg powietrza, a z mieszkania będzie uchodzić ciepło. Kompletność systemu okuć okiennych sprawdzić należy samodzielnie, przed zamontowaniem okna. Okucia obwodowe z funkcją mikrowentylacji (rozszczelniania okna przy ukośnym położeniu klamki w celu zapewnienia wentylacji w pomieszczeniu) lub okucia antywłamaniowe (wzmocnione, powinny być przykręcone 4 śrubami) należą do ponadstandardowego, dodatkowo płatnego wyposażenia okna.

Klamki do okien

Systemem obwodowego okucia okiennego steruje klamka. Powinna obracać się przy użyciu niewielkiej siły, płynnie, nie blokować się. Producenci okien oferują klamki z PCV lub metalu. Pierwsze z nich, z powodu niższej jakości surowca, będą mniej trwałe.

Wymiana okien jest wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, wiąże się poważnymi pracami monterskimi. Inwestowanie niewielkich pieniędzy w kiepskiej jakości okna jest po prostu nieopłacalne.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #2 daniel 2012-07-23 14:26
Ja mam okna z firmy Sapor, są bardzo dobrej jakości i fachowo wykonane. Znacie tego producenta?
Cytować
 
 
0 #1 izo 2012-04-23 11:54
Należy już na etapie budowy domu dobrze przemyśleć wybór okien łukowych i innych nietypowych. Są dużo droższe, dłużej się na nie czeka i trudno dobrać karnisz, rolety..
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież