Strona główna Remont Okna Metalowe parapety zewnętrzne - stalowe czy aluminiowe?

Metalowe parapety zewnętrzne - stalowe czy aluminiowe?

piątek, 17 grudnia 2010 04:11

Parapet zewnętrzny fot. LavartMetalowe parapety są uniwersalne, montować je można do każdego rodzaju okien: PCV, aluminiowych i drewnianych. Gdy przyjdzie decydować, co wybrać: parapety stalowe czy parapety aluminiowe, zadecyduje ich trwałość, estetyka i cena.

Zabezpieczenie przed korozją i estetyka

Parapety stalowe produkuje się ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo, co zabezpiecza je przed korozją. Każdą krawędź, która została przycięta w trakcie montażu, należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną. Parapety aluminiowe zaś wykonuje się z aluminium tłoczonego lub zimno giętego, anodowanego lub malowanego proszkowo lakierami syntetycznymi. Obydwa rodzaje parapetów nie wymagają konserwacji: są odporne na chemikalia i wilgoć, jednak w trakcie wieloletniego użytkowania aluminium okaże się praktyczniejsze: wykazuje wyższą odporność na korozję. Ponadto mają grubość 2 mm, co wynosi trzykrotnie więcej niż w przypadku parapetów stalowych, dzięki czemu są sztywniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Parapety aluminiowe mogą posłużyć parę lat dłużej niż stalowe.

Ochrona elewacji

Głównym zadaniem parapetów jest odprowadzanie wody, by chronić elewację budynku. W tym celu każdy z nich powinien mieć kąt nachylenia 5o i wystawać poza fasadę ok. 40 cm. Stal cechuje relatywnie niska rozszerzalność liniowa, dlatego nie wymaga wykonywania dylatacji, nawet gdy parapety mają długość 6 m, podczas gdy w trakcie montażu parapetów aluminiowych, by zachować ich szczelność, należy wykonać dylatację: parapety o długości 3 m bieżących dzieli się na pół, a między połowy wbudowuje się złącza stykowe z pozostawioną szczeliną dylatacyjną 4 mm. Krawędzie parapetów zabezpiecza się zaślepkami wykonanymi z PCV, w przypadku parapetów stalowych, lub z aluminium, w przypadku parapetów aluminiowych. Uwzględnienie tego zabezpieczenia jest konieczne: zaślepki tworzą wewnętrzną rynienkę, która odprowadza wodę i chroni elewację przed zawilgotnieniem.

Estetyka i ceny metalowych parapetów zewnętrznych

Parapety stalowe, choć są dwukrotnie tańsze od najzwyklejszych aluminiowych, przegrywają na polu estetyki i różnorodności wykończenia. Dostępne są tylko w standardowych kolorach: białym, stalowym i brązowym, wykończone na gładko lub imitujące wygląd płytek klinkierowych (na zdjęciu). W przeciwieństwie do nich gama kolorystyczna droższych parapetów aluminiowych zadowoli nawet bardzo wymagających. Lakieruje się je na dowolny kolor z palety barw RAL. Niestety za parapety w innych kolorach niż biel, brąz i srebro zapłacić trzeba nieco więcej, jednak różnica w cenie (ok. 20% więcej) zaczyna być odczuwalna, gdy decyduje się na bardziej wyszukane wykończenie: aluminium wyglądem przypominające miedź lub stal antyczną, albo na parapety okleinowane, imitujące strukturę drewna.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież