Strona główna Remont Okna Okna aluminiowe - czy warto montować je w domu?

Okna aluminiowe - czy warto montować je w domu?

czwartek, 13 stycznia 2011 16:00

Okna aluminioweW prywatnych mieszkaniach i domach rzadko montuje się okna aluminiowe. Za to w budynkach użyteczności publicznej i biurowcach są najczęściej spotykanym rodzajem stolarki okiennej. Wynika to ze specyficznych właściwości użytkowych aluminium, które ma wiele zalet, ale też i kilka wad. Czy warto zakładać okna aluminiowe w domu?

Warto inwestować w okna aluminiowe ponieważ…

Okna aluminiowe są lekkie i bardzo wytrzymałe, znacznie mniej podatne na uszkodzenia niż okna PCV i okna drewniane. Do tego aluminium jest bardzo plastyczne, można z niego produkować wąskie profile okienne w rozmaitych kształtach niestandardowych: okrągłych, łukowatych czy trapezowych. Okno o wąskich profilach, nawet jeśli ma standardowy kształt prostokąta, wygląda bardzo estetycznie: profile wydają się smuklejsze, a powierzchnia szyby większa. Ogromną zaletą okien aluminiowych jest także ich wykończenie. Aluminium może być zabezpieczane przed korozją przez anodowanie – ma wtedy srebrny, złoty lub brązowy kolor – albo przez malowanie proszkowe lakierami w kolorze brązowym lub białym albo, na specjalne zamówienie, lakierem w dowolnym kolorze z palety RAL. Może także zostać wykończone w taki sposób, by imitować wybarwienie i usłojenie drewna. Estetyka wykończenia to niepodważalny atut okien aluminiowych.

Ale mają też wady…

Osoby, dla których zalety okien aluminiowych przeważają w momencie decyzji o tym, jakie okna wybrać do własnego domu, powinny zdawać sobie sprawę z ich wad. Należy wybrać okna aluminiowe z tzw. profilami ciepłymi. Wyposażone są we wkładkę PCV w ramie, która zapewnia im lepszą izolacyjność cieplną niż ta, jaką mają wykonane w całości z aluminium profile zimne (te w zasadzie stosuje się jedynie w budynkach użyteczności publicznej). W polskich warunkach klimatycznych najlepiej, gdyby były to okna trzykomorowe, bo lepiej izolują termicznie. Niemniej jednak okna aluminiowe nigdy nie osiągną takiej izolacyjności cieplnej jak okna drewniane czy nawet okna PCV. To największa wada w przypadku okien montowanych w lokalach mieszkalnych. Do tego nie można poddać ich renowacji. Jeśli profile zostaną zniszczone, np. poprzez uszkodzenie powłoki ochronnej i korozję niezabezpieczonego w tym miejscu metalu (a niestety okna aluminiowe stosunkowo łatwo się rysują), okna trzeba wymienić na nowe.

Okna aluminiowe - ceny

Do zakupu okien aluminiowych może zniechęcać także ich cena. Okna aluminiowe wykonywane są na zamówienie, wedle indywidualnych pomiarów. Jedno okno o typowych kształtach i wymiarach, wykończone standardowo kosztuje średnio 1500 zł. Do tego za każdy niestandardowy parametr okna: nietypowy kształt, ciekawy kolor lakieru lub wykończenie imitujące drewno, trzeba dopłacić. Dla porównania wspomnieć należy, że podobne okno drewniane kosztuje ok. 750 zł, a okno PCV ok. 350 zł. A więc różnica jest znaczna.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież