Strona główna Remont Okna Okna dachowe - jakie szyby są najlepsze?

Okna dachowe - jakie szyby są najlepsze?

wtorek, 29 marca 2011 12:34

Okna dachowe - jakie szyby będą najlepsze?Od tego, jaka szyba jest w oknie dachowym, zależy komfort cieplny i akustyczny wewnątrz domu oraz bezpieczeństwo domowników. Szyby do okien dachowych muszą spełniać większe wymagania niż szyby w oknach pionowych: muszą być bardziej odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Standardowe okna dachowe - szyby zespolone

Standardowe pakiety szybowe są jednokomorowe. To dwie szyby zespolone; przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym, który poprawia izolacyjność termiczną okna dachowego. Od zewnątrz w standardowych pakietach szybowych montuje się szyby hartowane, które są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i nagłe zmiany temperatur niż zwykłe szkło. To szczególnie ważne w przypadku szyb do okien dachowych. W stosunku do szyb energooszczędnych niestety mają wysoki współczynnik przenikania 1,0 W/(m2•K) (im wyższy, tym gorzej).

Energooszczędne okna dachowe - szyby energooszczędne

Energooszczędne okna dachowe wyposażone są w szyby energooszczędne, które stanowią dwa razy lepszą izolację termiczną w porównaniu ze standardowymi pakietami szybowymi. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,5 W/(m2•K). To dzięki pokryciu szyby wewnętrznej powłoką z tlenku srebra, który zdecydowanie poprawia izolacyjność termiczną szyby: zatrzymuje ciepło wewnątrz domu.

Nieprzegrzewające się okna dachowe – szyby chroniące przed przegrzaniem

Pakiety szybowe chroniące przed nadmiernym wzrostem temperatury wewnątrz domu mają dwa rodzaje zabezpieczeń przed przegrzaniem: wewnętrzna szyba jest termoizolacyjna, z zewnętrzna pokryta folią przyciemniającą.

Dźwiękoszczelne okna dachowe - szyby wytłumiające

Okna dachowe z dźwiękoszczelnymi szybami wytłumiają pomieszczenie dwa razy lepiej niż standardowe szyby. Mają dobry, wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej, nawet to Rw = 40 dB (im niższy, tym gorzej), co zapewnia im najwyższą IV klasę dźwiękoszczelności. Dobre wytłumienie osiąga się poprzez pokrycie szyby folią izolującą, za której sprawą ani hałasy z zewnątrz nie dostają się do wnętrza budynku, ani dźwięki ze środka domu nie są słyszane na zewnątrz.

Bezpieczne okna dachowe - szyby bezpieczne

Okna dachowe z szybami bezpiecznymi to dobre rozwiązanie do pokojów dziecięcych. Trudno je zbić, ponieważ od wewnętrznej strony w pakiecie szybowym bezpiecznym stosowane są szyby zespolone dwu- lub trójwarstwowe sklejone ze sobą folią, a od strony zewnętrznej – szyba hartowana. Szyby bezpieczne są więc bardzo odporne. Gdyby jednak zdarzyło się, że szyba zostanie zbita, rozpada się na duże, tępe kawałki, którymi nie da się skaleczyć. Przy okazji szyby bezpieczne mają wyższą izolacyjność, ponieważ są grubsze.

Antywłamaniowe okna dachowe - szyby antywłamaniowe

Antywłamaniowe okna dachowe wyposażone są antywłamaniowe pakiety szybowe, które budową przypominają szyby bezpieczne, ale są grubsze i dzięki temu bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. I przy okazji lepiej izolują termicznie i akustycznie.

Czyste okna dachowe - szyby samoczyszczące

Ze względu na odchylenie ku poziomowi okna dachowe brudzą się szybciej niż okna pionowe. Problem konieczności częstego czyszczenia okien dachowych rozwiążą szyby samoczyszczące. Pakiety szybowe ułatwiające utrzymanie czystości mają zewnętrzną szybę powleczoną niezmywalną powłoką mineralną, która sprawia, że brud zgromadzony na szybie ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania UV, nie przysychają na szybie i są zmywane wraz z następnym deszczem. Brud po prostu się nie trzyma szyby samoczyszczącej. I co lepsze, do czyszczenia szyb samoczyszczących nie trzeba używać detergentów – wystarczy sama woda i miękka szmatka.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież