Strona główna Remont Okna Okna PCV czy okna drewniane - jakie okna wybrać?

Okna PCV czy okna drewniane - jakie okna wybrać?

piątek, 29 października 2010 17:47
Remont - Okna

OknaW większości polskich domów montowane są okna PCV, ponieważ są relatywnie tanie i łatwe w utrzymaniu: właściwie nie wymagają konserwacji. Okna drewniane są piękne i trwałe, ale kosztowne. Warto jednak przekalkulować, co w dłuższej perspektywie się opłaca: okna plastikowe czy okna drewniane?

Estetyka

Najpopularniejsze są białe okna PCV. Nie każdy wie, że ich ramy mogą być oklejane kolorową folią lub drewnopodobną okleiną. Nigdy jednak nie zastąpią naturalnej barwy i usłojenia lakierowanych okien drewnianych, które same w sobie są ozdobą pomieszczenia. Chcąc zachować właściwości użytkowe okien drewnianych, ale zmienić ich wygląd tak, by lepiej dopasować je do aranżacji wnętrza, na zamówienie można pomalować je farbą kryjącą.

Izolacja termiczna

Okna drewniane stanowią lepszą izolację termiczną mieszkania. Ich współczynnik przenikania ciepła to średnio 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien plastikowych wynosi on średnio 1,9 W/m2K.

Podatność na wypaczanie

Okna PCV, jeśli w swej konstrukcji posiadają zbrojenie min. 1,5 mm, nie są podatne na wypaczenia, ponieważ materiał, z którego są wykonane, nie wchłania wilgoci. Okna drewniane starego typu mogły wypaczać w trakcie wieloletniego użytkowania, ale w oknach drewnianych nowej generacji problem ten rozwiązano, stosując warstwową, klejoną konstrukcję profili, z których składa się rama okienna.

Konserwacja i trwałość

Okna plastikowe są najłatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają konserwacji. Raz na 2 lata wystarczy wymienić w nich uszczelki. Z kolei okna drewniane wykonane są z surowca podatnego na zniszczenia pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Drewno może się rysować, odszczypywać, na jego powierzchni mogą wystąpić większe ubytki. Dlatego trzeba je konserwować dwa razy do roku: przed zimą i przed latem, używając środków do czyszczenia drewna i mleczek impregnujących do okien drewnianych.

Renowacja

Zniszczone okna plastikowe trzeba wymienić na nowe. Okna drewniane można poddawać renowacji. Warto robić to raz na ok. 5 lat: wypełniać ubytki w drewnie i lakierować. Jednak w porównaniu z oknami PCV są długowieczne: przy odpowiedniej konserwacji okna drewniane służyć będą kilkadziesiąt lat, podczas gdy okna PCV wymieniać trzeba co kilkanaście lat.

Okna - ceny

Okna drewniane są znacznie droższe od popularnych okien plastikowych: okno drewniane o typowym kształcie i rozmiarze, wykończone standardowo kosztuje ok. 750 zł, a okno PCV ok. 340 zł. Deweloperzy montują okna drewniane w budynkach o podwyższonym standardzie, podczas gdy okna PCV dominują w budynkach wykańczanych niższym kosztem.

Wybór rodzaju stolarki okiennej to zaledwie pierwszy etap decyzji. Dowiedz się, jak wybrać okna dobrej jakości, biorąc pod uwagę ich szczegółowe parametry techniczne.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież