Strona główna Remont Płytki podłogowe Jakie płytki na balkon i taras?

Jakie płytki na balkon i taras?

wtorek, 02 listopada 2010 16:10

Płytki klinkieroweOdstające od podłoża, pękające kafelki to prawdziwa zmora posiadaczy balkonów i tarasów wyłożonych niewytrzymałymi płytkami ceramicznymi. Tam, gdzie posadzka jest narażona na trudne warunki atmosferyczne, dużą wilgotność i zmienne temperatury, układane powinny być płytki ceramiczne twarde, o najmniejszej nasiąkliwości wodnej, antypoślizgowe.

Płytki mrozoodporne

Płytki balkonowe i tarasowe powinny być najmniej porowate, by ich pory nie wchłaniały wody, która po zamarznięciu poszerza swą objętość prawie o 10% i może rozsadzać kafelki. O chłonności płytek ceramicznych mówi parametr zwany nasiąkliwością wodną. Istnieją 3 grupy nasiąkliwości płytek. Najmniej nasiąkliwe są płytki grupy I, które wchłaniają mniej niż 3% wody, są więc odpowiednie na zadaszone balkony i tarasy. Jednak najlepszą ochronę, także na powierzchniach niezadaszonych, zapewniają płytki mrozoodporne, które pod wpływem zmian temperatur ujemnych i dodatnich nie pękają, nie zaczynają odstawać od podłoża i nie pojawiają się na nich rysy, ponieważ wchłaniają najwyżej 0,5% wody z otoczenia. Na opakowaniu oznacza się je symbolem A I lub B I oraz znakiem śnieżynki lub wyraźnym napisem „płytki mrozoodporne”.

Stopień twardości

Na tarasach i balkonach gromadzi się piach i inne zanieczyszczenia, które szorując powierzchnię płytek, rysują ją, ścierają i matowią. Wygląda to nieestetycznie i może narazić płytkę na trwałe zniszczenie. Z tego względu płytki na balkon i taras powinny być bardzo wytrzymałe: mieć stopień twardości 7 lub 8 w skali Mohsa.

Jaki rodzaj płytek?

W klimacie umiarkowanym, gdzie zimą dominują temperatury ujemne, najlepiej stosować najmniej porowate materiały mrozoodporne. Najlepsze są gresy porcelanowe i gresy techniczne, które wchłoną najwyżej 0,5% wody z otoczenia, ale odpowiednia impregnacja pozwala osiągnąć podobne parametry płytek klinkierowych. Na balkonach i tarasach odradza się układanie płytek szkliwionych. Jako że parametr odporności  na ścieranie odnosi się jedynie do płytek szkliwionych, nie może być wyznacznikiem wyboru posadzki na teras i balkon.

Płytki antypoślizgowe

Antypoślizgowość płytek osiąga się poprzez reliefowanie (wypukłe wzory na płytce), ryflowanie (wypukłe lub wklęsłe paski wzdłuż jednej z krawędzi płytki) oraz pokrywanie szkliwem antypoślizgowym lub impregnatem antypoślizgowym. Zabezpieczenie przed ślizganiem się dają płytki grup od 10 do 13. Najlepsze płytki grupy 13 sprawdzają się także na schodach zewnętrznych.

Zabezpieczanie płytek na zimę

Stosowanie mrozoodpornych płytek samo w sobie nie ochroni posadzki balkonowej czy tarasowej przed odchodzeniem od podłoża. Kładąc płytki na tarasie czy balkonie, należy używać specjalnych materiałów: podkładów o wysokich parametrach technicznych, elastycznych mas klejących do płytek mrozoodpornych, elastycznych uszczelniaczy do szczelin dylatacyjnych i elastycznych fug. Dodatkowo przed zimą szczeliny w posadzce na balkonie i tarasie trzeba zabezpieczyć silikonowymi impregnatami.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież