Strona główna Remont Płytki podłogowe Posadzki w stylu śródziemnomorskim: terakota i cotto

Posadzki w stylu śródziemnomorskim: terakota i cotto

środa, 03 listopada 2010 17:05
Remont - Płytki podłogowe

Posadzki w stylu śródziemnomorskimDwa rodzaje posadzek charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego to terakota i cotto – obydwa rodzaje płytek podłogowych wykonane są z gliny, a jednak mają inny wygląd i nieco inne właściwości użytkowe. Czym różnią się płytki cotto od terakoty?

Jak odróżnić terakotę od terakoty naturalnej typu cotto?

Główna różnica między terakotą i cotto zauważalna jest gołym okiem: terakota ma względnie jednolity kolor i równą powierzchnię, ponieważ wytwarzana jest maszynowo, podczas gdy każda pojedyncza płytka cotto kusi pięknem nieregularnej powierzchni i całej palety barw wypalanej gliny: od brązów i wiśni przez pomarańczowy aż po jasnoceglany. To dzięki temu, że w przeciwieństwie do terakoty (i niemal wszystkich innych płytek podłogowych) kafle cotto wytwarzane są ręcznie.

Sposób wykończenia

Terakota ze względu na równą powierzchnię może być wykańczana na różne sposoby: poprzez szkliwienie (na matowo, półmatowo lub błyszcząco) lub pozostawienie nieszkliwionej powierzchni matowej czy wypolerowanie jej. Płytek cotto się nie poleruje i nie szlifuje, można je jedynie szkliwić (mają wówczas połyskliwą powierzchnię) lub pozostawić w stanie surowym (po ułożeniu trzeba je zabezpieczyć impregnatem do terakoty, który sprawi, że posadzka nieco pociemnieje i będzie delikatnie błyszczeć). Ponadto wytwarzane ręcznie kafelki cotto są grubsze niż produkowana maszynowo terakota. W zależności od formy i pojedynczej płytki ma grubość od 1 do 2,5 cm. Dlatego płytki cotto wymagają większej staranności przy ich montażu.

Użytkowanie

Właściwości użytkowe terakoty i cotto są podobne: cechuje je duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i detergenty, z drobną różnicą: istnieją rodzaje terakoty mrozoodpornej, które można układać na zewnątrz budynku, z kolei płytek cotto nie zaleca się eksponować na temperatury ujemne – są zbyt porowate, wchłaniają wodę i mogłyby pękać zimą. Zaletą terakoty jest jej grubość przystosowująca ją do układania na systemach ogrzewania podłogowego. Spośród płytek cotto nie każdy rodzaj nadaje się na pokrycie podłogówki, należy wybierać te, które produkowane są w formach o grubości 1 cm.

Płytki podłogowe z gliny - cennik

Wytwarzane w manufakturach naturalne cotto to dość duży wydatek: cotto kosztują 120–180 zł/m2, podczas gdy terakotę można kupić od kilku do kilkunastu razy taniej – w zależności od jakości. Na szczęście unikalne piękno kafelków cotto fascynuje nie tylko amatorów dawnych technologii – także producenci płytek gresowych i glazury wprowadzają na rynek kolekcje płytek podłogowych stylizowanych na naturalną terakotę cotto, swe kolekcje nazywają po prostu Cotto.

Więcej o cotto w artykule Cotto naturalna terakota ręcznie wytwarzana.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież