Strona główna Remont Podłogi drewniane Drewniana podłoga olejowana czy lakierowana?

Drewniana podłoga olejowana czy lakierowana?

wtorek, 18 stycznia 2011 14:15

Parkiet olejowany czy lakierowany?Każdy rodzaj zabezpieczenia drewnianej podłogi: olejem lub lakierem, ma swoje wady i zalety. Olejowanie uważane jest za bardziej estetyczne i naturalne wykończenie parkietu, bo zachowuje naturalny wygląd drewna i pozwala parkietowi swobodnie pracować: przyjmować i oddawać wilgoć, ale utrzymanie tego piękna wymaga relatywnie dużego nakładu pracy oraz stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych. Z kolei lakierowanie do pewnego stopnia pozbawia drewnianą klepkę naturalności w wyglądzie i dotyku, ale lakierowany parkiet jest zdecydowanie łatwiej i taniej utrzymać w czystości. Czyli w końcu jaka podłoga będzie lepsza: parkiet olejowany czy lakierowany?

Parkiet olejowany - dla zdyscyplinowanych amatorów naturalnego drewna

Zalety

Wszyscy posiadacze olejowanych podłóg drewnianych są zgodni co do jednego: nic tak jak olej nie jest w stanie zachować i podkreślić piękna parkietu. Dzięki olejom drewno na podłodze nie błyszczy się i wygląda wyjątkowo naturalnie: jego usłojenie zostaje wydobyte i wyeksponowane, kolor z czasem nieco ciemnieje, ale i tak jest jaśniejszy niż w przypadku parkietu lakierowanego, promienieje głębokimi odcieniami naturalnego wybarwienia. Powierzchnia parkietu jest przyjemna w dotyku, nie elektryzuje się, a więc i nie zatrzymuje tyle kurzu co podłoga lakierowana. Jest też mniej śliska i nie widać na niej drobnych rys, które z czasem mogą się zasklepiać i stawać zupełnie niewidoczne. Jeśli powstaną zacieki lub większe rysy, podłogę olejowaną można poddać renowacji miejscowej: zeszlifować i pokryć nową warstwą oleju, który z czasem ściemnieje i wyrówna kolor z resztą parkietu. To dzięki temu, że olej nie zamyka porów drewna, a wnika w nie i pozostawia je otwarte. Drewno może więc oddychać, a na jego powierzchni nie tworzy się zwarta powłoka i klepki się nie sklejają. Dzięki temu, że parkiet swobodnie pracuje, na klepkach nie występuje tzw. efekt łódeczkowania, czyli klepki nie wywijają swych krawędzi do góry lub do dołu, jak do się niekiedy dzieje ze źle zabezpieczoną i nieodpowiednio pielęgnowaną podłogą lakierowaną.

Wady

Dużą wadą parkietów olejowanych jest konieczność częstej i pracochłonnej pielęgnacji. Raz w miesiącu taka podłogę trzeba czyścić i pastować. Przez pierwszy rok po nałożeniu oleju należy robić to nawet dwa razy częściej. Czyszczenie i zabezpieczanie podłogi olejowanej wymaga stosowania specjalnych środków do parkietów olejowanych i woskowanych. Olejowane podłogi są chłonne, w porach niedostatecznie zabezpieczonego olejami pielęgnacyjnymi drewna zatrzymują się zabrudzenia, tworzą się zacieki, które, aby je zlikwidować, wymagają gruntownego czyszczenia i powtórnego olejowania. Jeśli narzekasz na brak czasu, a dbałość o zachowanie czystości w domu nie jest Twoją mocną stroną, poważnie się zastanów, czy zdołasz utrzymać estetyczny wygląd olejowanej podłogi.

Parkiet lakierowany - dla stawiających na praktyczność

Zalety

Parkiety lakierowane mają ogromną zaletę: nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych co podłogi olejowane. Łatwo utrzymać je w czystości, stosując się do podstawowych zasad konserwacji podłóg drewnianych. Zabezpieczona lakierem drewniana klepka nie zatrzymuje zabrudzeń w takim stopniu jak parkiet olejowany. Do czyszczenia lakierowanej podłogi drewnianej wystarczy mop zwilżony wodą z delikatnym detergentem. Gruntownej renowacji wymaga średnio raz na kilka lat, a jeśli jest zabezpieczona dywanem, może to być  nawet raz na kilkanaście lat. By mniej było widać drobne rysy, parkiet można polakierować lakierem nie połyskliwym, a matowym, półmatowym lub satynowym. Pamiętać należy, że lakierowana podłoga z czasem ciemnieje.

Wady

Na gładkiej powierzchni lakieru łatwo powstają rysy. Są widoczne, zwłaszcza gdy lakier jest połyskliwy, a pokój nasłoneczniony. Ponadto lakierowany parkiet się elektryzuje. Przyciąga i zatrzymuje więcej kurzu niż parkiety olejowane. Do tego lakierowany parkiet w zasadzie nie może zostać poddany renowacji punktowej. Miejscowe naprawy byłyby zbyt widoczne, szczególnie jeśli podłoga pokryta jest lakierem połyskliwym. Lakierowana klepka drewniana z czasem ciemnieje. Zeszlifowanie lakieru z jej powierzchni aż do surowego drewna i ponowne pokrycie lakierem spowoduje powstanie jaśniejszej, bardziej połyskliwej plamy, która nie wyrówna koloru z resztą parkietu. Gdy drewniany parkiet lakierowany zniszczy się (powstanie zbyt wiele widocznych rys lub lakier zetrze się w miejscach najintensywniej użytkowanych), można go jedynie poddać renowacji przez cyklinowanie i powtórne malowanie – lakierem bądź olejem.

Teraz zdecydować należy, co przeważa: względy estetyczne czy praktyczne. Jeśli domownicy nie będą zadowoleni z ostatecznego wyglądu lub walorów użytkowych lakierowanej bądź olejowanej podłogi, przy następnej renowacji parkietu jego wykończenie można zmienić na inne i położyć lakier na olej lub olej na lakier.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
-1 #1 Aniela 2012-07-08 21:37
Ja mam podłogę olejowaną marki Boen.Bezwzględnie olej przepięknie podkreśla strukturę drewna, co dla mnie nie jest bez znaczenia, dodatkowo jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, przy stosowaniu odpowiednich środków do pielęgnacji łatwa w utrzymaniu. Ja gorąco polecam podłogę olejowaną, markę Boen również - u nas się sprawdziła.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież