Strona główna Remont Podłogi drewniane Lakierowanie podłogi olejowanej

Lakierowanie podłogi olejowanej

wtorek, 08 marca 2011 13:44

Lakierowanie podłogi olejowanejZazwyczaj odradza się lakierowanie wcześniej olejowanych parkietów ze względu na ryzyko złuszczania się lakieru na krawędziach klepek, co nie oznacza, że kładzenie lakieru na olej nie jest możliwe. Doświadczony parkieciarz da sobie z tym radę. Lakierowanie podłogi olejowanej rozpocząć należy od standardowej czynności, jaką zakłada renowacja podłóg drewnianych, a mianowicie od głębokiego szlifowania przez cyklinowanie. Następnie parkiet się gruntuje i lakieruje.

Cyklinowanie

Kładąc lakier na olej, pamiętać należy, że te dwa rodzaje zabezpieczania drewnianych podłóg mają inne właściwości. Olej nie tworzy na powierzchni parkietu zwartej, twardej powłoki, tak jak lakier. Olej nie zamyka porów drewna, tylko w nie wnika, pozostawiając je otwarte. Drewno „oddycha” i pracuje, a klepki nie sklejają się ze sobą. Cyklinowanie parkietu powinno więc zeszlifować całą tę warstwę podłogi, w którą wniknął olej. Po cyklinowaniu parkiet szlifuje się drobnoziarnistym papierem ściernym, który usunie ślady szlifu z cyklinowania. W trakcie wykończeń po szlifowaniu należy zwrócić uwagę, czy na podłodze nie ma kawałków drewna, które się błyszczą, co oznacza, że jest w nich jeszcze olej, który trzeba usunąć. Po szlifowaniu parkiet powinien być matowy, gładki i wyraźnie jaśniejszy niż przed cyklinowaniem, bez przebarwień i tłustych plam.

Lakier podkładowy

Lakierowanie podłogi olejowanej wymaga gruntowania drewna. Lakier podkładowy odizoluje resztki oleju znajdującego się w porach drewna, co zapobiegnie złuszczaniu się lakieru, który nie związałby z olejem. Gruntowanie parkietu lakierem podkładowym jest szczególnie ważne, jeśli malowany będzie parkiet z drewna egzotycznego. Zawarte w nim żywice także muszą być odizolowane od wierzchniej warstwy lakieru. W przeciwnym razie rozpuściłyby się w rozpuszczalniku i znacznie przyciemniły barwę parkietu. Warto wspomnieć, że nałożenie warstwy lakieru podkładowego sprawi, że drewno będzie jaśniejsze niż w wypadku nałożenia jedynie wierzchniej warstwy lakieru. Przy tym gruntowanie dobrze zabezpieczy drewno przed ciemnieniem i zniszczeniem przez ścieranie czy substancje chemiczne.

Lakierowanie parkietu

Dopiero, gdy ma się pewność, że lakier podkładowy wysechł, można rozpocząć lakierowanie. Zastosować należy lakier rozpuszczalnikowy, nie wodny, ponieważ lakiery wodne nie wnikają w pory drewna. Lakier rozpuszczalnikowy poliuretanowy, czyli lakier PUR, będzie odpowiedniejszy do lakierowania wcześniej olejowanego parkietu, ponieważ szczelnie wypełni pory drewna, a na powierzchni podłogi wytworzy zwartą powłokę ochronną. Nakłada się 2 warstwy lakieru, odczekując aż poprzednia warstwa w pełni wyschnie. Polakierowana podłoga schnie ok. 10 godz., ale z ustawianiem mebli na poddanym renowacji parkiecie lepiej poczekać 1–2 dni. Całkowite utwardzenie następuje po ok. tygodniu.

Choć malowanie lakierem na olej nie jest łatwe i wymaga pomocy fachowego cykliniarza, warto zastanowić się, czy mniej kłopotliwy w pielęgnacji parkiet lakierowany nie będzie lepszym rozwiązaniem, gdy ciągłe pastowanie olejowanej podłogi drewnianej stanie się zbyt uciążliwe. Zanim rozpocznie się wykańczanie parkietu, lepiej dobrze przemyśleć, czy lepsza będzie drewniana podłoga olejowana czy lakierowana.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież