Strona główna Remont Podłogi drewniane Oleje i lakiery do parkietu - jak zmieniają wygląd podłogi drewnianej?

Oleje i lakiery do parkietu - jak zmieniają wygląd podłogi drewnianej?

czwartek, 10 marca 2011 13:40

Podłogi drewnianeZarówno podłogi drewniane lakierowane, jak i olejowane z czasem ciemnieją: lakierowane bardziej, olejowane mniej. Oleje i lakiery naniesione na parkiet zachowują się inaczej: olej wnika w strukturę drewna, lakier zastyga na jego powierzchni, i w inny sposób wpływają na zmianę koloru podłogi drewnianej. Jak lakiery i oleje zmieniają kolor parkietu?

Lakiery do parkietu - jak zmieniają wygląd drewna?

Lakiery rozpuszczalnikowe bardzo ciemnieją. Do naturalnego koloru drewna dodają żółty film, który po latach staje się coraz bardziej brązowy. Żeby uniknąć zmiany odcienia drewna na ciemny, parkiet można najpierw zaimpregnować (służy do tego lakier podkładowy na bazie wody), a dopiero potem nanieść wierzchnią warstwę lakieru. Pomalowanie podłogi drewnianej lakierem sprawi, że na jej powierzchni pojawi się twarda, gładka powłoka, ujmująca drewnu jego naturalnie porowatą fakturę, nawet jeśli będzie to lakier matowy. To dlatego że lakier nie wsiąka w pory drewna, a zastyga na powierzchni parkietu. Na twardej powłoce z czasem pojawiać się będą mikro rysy, a większe uszkodzenia mechaniczne mogą być widoczne z daleka – szczególnie na lakierze z połyskiem, lakier matowy niweluje ten efekt.

Oleje do parkietu - jak zmieniają wygląd drewna?

Z kolei oleje do parkietu wchodzą w pory drewna, nie pozbawiając parkietu jego naturalnie porowatej powierzchni. Dlatego olejowana podłoga drewniana zawsze będzie matowa. Oleje w mniejszym stopniu zmieniają kolor parkietu. Wydobywają naturalną barwę drewna, sprawiają, że staje się głębsza, delikatnie przyciemniona, ewoluująca w kierunku koloru złotego (w zależności od gatunku drewna może to być także jasny brąz lub nawet wiśnia – zazwyczaj tak reagują parkiety z drewna egzotycznego). Cenione przez większość posiadaczy podłóg olejowanych właściwości oleju pozwalają także wyeksponować usłojenie drewna – po olejowaniu kontrasty między słojami czy miejscami po sękach a pełnym drewnem stają się bardzo widoczne.

Olejowanie przyciemnia usłojenie drewna

Wydobycie ciemnego koloru usłojenia należy wziąć pod uwagę, planując wystrój urządzanego pomieszczenia. Np. takie gatunki drewna jak havea czy modrzew mają naturalnie ciemne usłojenie, które po olejowaniu może stać się naprawdę wyraźne. Jeśli mocno cętkowany parkiet to zamierzony efekt aranżacyjny, wszystko w porządku, ale jeśli np. inwestowało się w parkiet jesionowy dla uzyskania gładkiej podłogi we wnętrzu urządzanym w stylu nowoczesnym, lepiej zdecydować się na lakierowanie albo najpierw ługowanie, a potem olejowanie. Po ługowaniu podłoga pozostaje bardzo jasna, jak świeżo ścięte drewno. Problemu ze zbyt ciemnym usłojeniem nie ma np. z dębem, brzozą czy z klonem. Te gatunki drewna po olejowaniu nabiorą miodowego odcienia, a ich usłojenie stanie się bardziej widoczne, ale nie tak krzykliwe jak w przypadku modrzewia.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież